next up previous
Next: O grupie i o

pl.sci.matematykaFAQ moderowanej grupy dyskusyjnej pl.sci.matematykaWitamy na stronie internetowej usenetowej grupy dyskusyjnej pl.sci.matematyka. Znaleźć tu można podstawowe informacje o grupie, jej formule i zasadach funkcjonowania oraz FAQ, czyli najczęściej zadawane na jej forum pytania. Informacje porządkowe dotyczące technicznych szczegółów zasad funkcjonowania grupy znajdują się w części O grupie i o tej stronie. Lekturę tę polecamy zwłaszcza początkującym grupowiczom. Informacje o zasobach matematycznych w Internecie rozrzucone są po całym serwisie, ale dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań jest część Matematyka w Internecie. W dziale Otwarte problemy psm znaleźć można niektóre z zagadnień dyskutowanych na łamach grupy, których nie udało się rozstrzygnąć (tak, tak, to niewiarygodne, ale pewnych zadań nawet pl.sci.matematycy nie potrafią rozwiązać! :-) ). Kolejny duży dział to Matematyka szkolna - aby ułatwić uczniom szukającym pomocy przeszukiwanie serwisu, zdecydowaliśmy się umieścić większość tematów związanych ze szkołą w osobnej części serwisu. oczywiście znaleźć w nim można także wiele informacji nie związanych bezpośrednio z programem matematyki, ale takich o które - z różnych przyczyn - często pytają gimnazjaliści lub licealiści. Matematyka szkolna opracowana została głównie z myślą o licealistach i gimnazjalistach, układ materiału (mniej więcej) odpowiada podręcznikowi R. Leitnera i W. Żakowskiego, Matematyka dla kandydatów na wyższe uczelnie techniczne, WNT, Warszawa 1980. Pozostałe części serwisu - to odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na łamach pl.sci.matematyka pogrupowane według dyscyplin matematycznych. Naczelną zasadą, którą kierowaliśmy się tworząc niniejszą stronę, była klasyfikacja tematyczna według AMS Mathematics Subject Classification - wzorowaliśmy się tutaj na serwisie Mathematical Atlas będącym nieoficjalnym FAQ grupy dyskusyjnej sci.math.research.

Szczegółowy spis treści znaleźć można poniżej.Jak można rozpoznać po adresie, strona ta znajduje się w katalogu Pawła Gładkiego na serwerze Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pragniemy tu złożyć serdeczne podziękowania panu dr Krzysztofowi Koziołowi, który opiekuje się komputerami w Instytucie - za to, że pozwala trzymać na serwerze takie rzeczy :-)

Formalnie stroną opiekuje się Paweł Gładki, do którego prosimy kierować wszelkie uwagi, sugestie i zastrzeżenia. Większość artykułów na tej stronie jest autorstwa uczestników grupy pl.sci.matematyka - tam, gdzie jest możliwe zaznaczamy kto jest autorem artykułu i kiedy został on napisany. W miarę kompletna lista autorów wykorzystanych artykułów znajduje się tutaj.

Zapraszamy do współredagowania strony. Jak to zrobić?
next up previous
Next: O grupie i o
Pawel Gladki 2006-01-30