next up previous
Next: Podmacierz o największej sumie Up: Otwarte problemy pl.sci.matematyki Previous: Działania łączne w zbiorze

N-argumentowe spójniki uniwersalne

Spójnik logiczny k-argumentowy to dowolna funkcja 0, 1k $ \rightarrow$ 0, 1. Spójnik nazwiemy uniwersalnym, jeśli przez składanie go ze sobą i ewentualnie wielokrotne podstawianie argumentów da się otrzymać wszystkie spójniki logiczne o dowolnej liczbie argumentów.

Scharakteryzować wszystkie spójniki uniwersalne i obliczyć granicę $ \lim_{{k
\rightarrow \infty}}^{}$$ {\frac{{U_k}}{{S_k}}}$, gdzie Uk to liczba spójników uniwersalnych k -argumentowych, Sk - liczba wszystkich spójników k -argumentowych.

* * *

Spróbujemy oszacować granicę od dołu.

Wiadomo, że z dwuargumentowych NAND lub NOR można zrobić wszystko. Trzeba by więc zastanowić się, z ilu k -spójników można zrobić dwuargumentowe NAND lub NOR, czyli ile co najmniej jest uniwersalnych.

Polega to na podzieleniu k argumentów na dwie niepuste grupy x i y oraz za argumenty w jednej grupie podstawiać pierwszy parametr, a za argumenty w drugiej grupie - drugi parametr dwuargumentowego NAND-a lub NOR-a, którym będzie nasz spójnik k-argumentowy.

Takich podziałów jest $ {\frac{{2^k - 2}}{{2}}}$ (mają być niepuste i nie jest ważna kolejność).

Wystarczy, że dla jednego z nich spójnik zachowuje się jak NAND albo NOR.

Rozważmy wszystkie spójniki dające 1 dla samych zer (zera w całej grupie x i y) i 0 dla samych jedynek (jedynki w całej grupie x i y), czyli tak jak NAND i NOR dla takich argumentów, dla pozosta?ych 2k - 2 kombinacji, 0 lub 1. Jest ich:

22k-2

dzielą się one na takie, które dla żadnego podziału na grupy nie zachowują się ani jak NAND ani jak NOR (pozostają tylko dwie możliwości, z założenia w poprzednim akapicie, stąd 2 w podstawie potęgi)

2(2k-2)/2

oraz takie, które dla przynajmniej jednego podziału zachowują się jak dwuargumentowe NAND i NOR, z których można zrobić każdą funkcję logiczną. Tych właśnie szukamy, jest ich oczywiście

22k-2 -2(2k-2)/2

Iloraz

$\displaystyle {\frac{{2^{2^k - 2} - 2^{(2^k - 2)/2}}}{{2^{2^k}}}}$

dąży od dołu do 1/4.

* * *

Charakteryzacja spójników uniwersalnych wygląda natomiast tak: (niech $ \neg$0 = 1, $ \neg$1 = 0, $ \neg$(a1, a2,..., ak) = ($ \neg$a1,$ \neg$a2,...,$ \neg$ak) dla a1, a2,..., ak $ \in$ 0, 1).

N-argumentowy spójnik A jest uniwersalny, gdy:

Uzasadnienie:

Jeśli byłoby A(0, 0,..., 0) = 0, to każde wyrażenie zbudowane tylko z użyciem spójnika A miałoby wartość 0, gdyby wszystkie zmienne miały wartość 0 (formalny dowód - indukcja ze względu na budowę wyrażenia). Nie udałoby nam się więc zrobić jednoargumentowego NOTa.

Jeśli byłoby A(1, 1,..., 1) = 1, to każde wyrażenie zbudowane tylko z użyciem spójnika A miałoby wartość 1, gdyby wszystkie zmienne miały wartość 1 (formalny dowód - indukcja ze względu na budowę wyrażenia). Nie udałoby nam się więc zrobić jednoargumentowego NOTa.

Jeśli dla wszystkich (a1, a2,..., aN), gdzie ai równa się 0 lub 1 byłoby A(a1, a2,..., aN) = $ \neg$A($ \neg$(a1, a2,..., aN)), to dla każdego wyrażenia zbudowanego tylko z użyciem spójnika A zamiana wartości wszystkich zmiennych na przeciwne (0 na 1, 1 na 0) powodowałaby również zmianę wyniku na przeciwny (formalny dowód - indukcja ze względu na budowę wyrażenia). Nie udałoby nam się więc zrobić na przykład dwuargumentowego ANDa.

Niech teraz A spełnia warunki

Ustalmy jedną N-ke (a1, a2,..., aN) jak wyżej. Niech W(x, y) = A(z1, z2,..., zN), gdzie zi = x, gdy ai = 0 oraz zi = y, gdy ai = 1. W(x, y) jest dwuargumentowym NORem, jeśli

A(a1, a2,..., aN) = A($\displaystyle \neg$(a1, a2,..., aN)) = 1,

oraz W(x, y) jest dwuargumentowym NANDem, jeśli

A(a1, a2,..., aN) = A($\displaystyle \neg$(a1, a2,..., aN)) = 0.

O dwuargumentowych NORze i NANDzie zaś wiemy, że są uniwersalne.

Scharakteryzowaliśmy więc wszystkie spójniki uniwersalne i są to dokładnie te, które już zostały policzone w notce. Ich liczba to UN = 22N-2 -2(2N-2)/2 .

Lech Duraj, Andrzej Komisarski, Michał Śliwka, styczeń, październik, listopad 2004

Linki do oryginalnych dyskusji: [1], [2]


next up previous
Next: Podmacierz o największej sumie Up: Otwarte problemy pl.sci.matematyki Previous: Działania łączne w zbiorze
Pawel Gladki 2006-01-30