next up previous
Next: Związki między funkcjami trygonometrycznymi Up: Funkcje trygonometryczne kąta skierowanego Previous: Funkcje trygonometryczne kąta skierowanego

Określenie funkcji trygonometrycznych kąta skierowanego

Wektor wodzący i jego współrzędne. Rozważmy na płaszczyźnie OXY wektor

$\displaystyle \overrightarrow{r} $ = $\displaystyle \overrightarrow{OM}$.

Wektor ten nazywamy wektorem wodzącym punktu M, a jego długość r promieniem wodzącym punktu M. Załóżmy, że r = const > 0; wówczas M leży na okręgu o(O, r). Niech $ \alpha$ będzie miarą kąta skierowanego $ \angle$$ \overline{{XOM}}$ utworzonego przez dodatnią półoś OX i wektor $ \overrightarrow{OM}$:
\includegraphics[width=12cm]{98-6.eps}
Rzutując wektor $ \overrightarrow{OM}$ na osie układu, otrzymujemy dwa wektory $ \overrightarrow{OA}$ i $ \overrightarrow{OB}$, akładowe wektora $ \overrightarrow{OM}$. Miary względne tych wektorów, brane względem osi, na której każdy z tych wektorów leży, oznaczamy literamy x i y:

x = miara $\displaystyle \overrightarrow{OA}$, y = miara $\displaystyle \overrightarrow{OB}$

i nazywamy współrzędnymi wektora $ \overrightarrow{OM}$. Liczbę x nazywamy odciętą, a liczbę y rzędną wektora $ \overrightarrow{OM}$. Liczby te są jednocześnie współrzędnymi punktu M.

Jeśli $ \alpha$ rośnie od 0 do 90 stopni, to wektor $ \overrightarrow{OM}$ wykonuje obrót od dodatniej półosi OX przez I ćwiartkę płaszczyzny do dodatniej półosi OY; współrzędne x i y sa dodatnie, przy czym x maleje od r do 0, zaś y rośnie od o do r:

\includegraphics[width=12cm]{98-7.eps}

Określenie funkcji trygonometrycznych kąta skierowanego. Niech będzie dany na płaszczyźnie OXY dowolny kąt skierowany o mierze $ \alpha$. Sprowadzając go do położenia standardowego:

\includegraphics[width=12cm]{rys99-1.eps}
i oznaczając literą M dowolny punkt leżący na końcowym ramieniu kąta i różny od wierzchołka kąta, otrzymujemy kąt $ \angle$$ \overline{{XOM}}$ o mierze $ \alpha$, który w dalszym ciągu będziemy nazywać kątem $ \alpha$.

Oznaczając literami x, y, r odciętą, rzędną i promień wodzący punktu M, określamy funkcje trygonometryczne kąta $ \alpha$ następującymi równościami:

sin$\displaystyle \alpha$ = $\displaystyle {\frac{{y}}{{r}}}$,   cos$\displaystyle \alpha$ = $\displaystyle {\frac{{x}}{{r}}}$,

tg$\displaystyle \alpha$ = $\displaystyle {\frac{{y}}{{x}}}$,   ctg$\displaystyle \alpha$ = $\displaystyle {\frac{{x}}{{y}}}$,

sec$\displaystyle \alpha$ = $\displaystyle {\frac{{r}}{{x}}}$,   cosec$\displaystyle \alpha$ = $\displaystyle {\frac{{r}}{{y}}}$.

Znak funkcji trygonometrycznych. Funkcja sinus przybiera wartości takiego znaku, jaki jest znak rzędnej, a więc dodatnie w I i II ćwiartce i ujemne w III i IV.

Funkcja cosinus przybiera wartości takiego znaku, jaki jest znak odciętej, a więc przybiera wartości dodatnie w I i IV ćwiartce oraz ujemne w II i III ćwiartce.

Funkcje tangens i cotangens przybierają wartości dodatnie, gdy x i y są tego samego znaku, tj. w I i III ćwiartce oraz wartości ujemne, gdy x i y są przeciwnych znaków, tj. w II i IV ćwiartce:

\includegraphics[width=12cm]{99-1.eps}


next up previous
Next: Związki między funkcjami trygonometrycznymi Up: Funkcje trygonometryczne kąta skierowanego Previous: Funkcje trygonometryczne kąta skierowanego
Pawel Gladki 2006-01-30