next up previous
Next: Związki między zbiorami silnie Up: Otwarte problemy pl.sci.matematyki Previous: Naturalny homeomorfizm zbioru Cantora

Liczba n -bitowych kodów Graya

Kod n-wymiarowy Graya to bijekcja

g : {0,..., 2n-1} $\displaystyle \rightarrow$ {0, 1}n

taka, że g(k - 1) i g(k) różnią się dokładnie jedną współrzędną, dla 0 < k < 2n. Kod Graya g nazywamy cyklicznym, gdy g(0) i g(2n-1) też różnią się dokładnie jedną współrzędną.

Pytamy się o liczbę G(n) wszystkich n -wymiarowych kodów Graya. Można też zapytać o równie ciekawą liczbę CG(n) wszystkich n -wymiarowych, cyklicznych kodów Graya.

W niskich wymiarach można wyobrażać sobie {0, 1}n jako zbiór wierzchołków n-wymiarowej kostki, a jak ktoś ma n-wymiarową wyobraźnię, to może tak samo postąpić w wymiarze n. Tak więc na oko widać, patrząc na odcinek i kwadrat, że

G(1) = 2, CG(1) = 0

G(2) = 8, CG(2) = 8

Niech odtąd n > 1.

Dla każdej trójki uporządkowanej wierzchołków

(u, v, w)

n-kostki, takich, że (u, v) oraz (v, w) są krawędziami zorientowanymi n-kostki, liczba kodów i kodów cyklicznych Graya g, spełniających

g(0) = u, g(1) = v, g(2) = w

nie zależy od wyboru trójki (u, v, w), czyli jest równa odpowiednio:

G'(n) = G(n)/(2n . n . (n - 1))

CG'(n) = CG(n)/(2n . n . (n - 1))

Może to dobry kierunek, a może sprowadza na manowce. Dla n = 3 pozwala łatwo sprawdzić, że:

G'(3) = 3CG'(3) = 2

skąd

G(3) = 144CG(3) = 96

Dla wyższych wymiarów metoda ta wymagałaby chyba programowania.

* * *

Szukana liczba jest liczbą ścieżek Hamiltona po nieskierowanym grafie 2n wierzchołków, w którym każdy wierzchołek jest stopnia n. (Wierzchołki reprezentują n-bitowe ciągi) Liczba krawędzi w tym grafie to s = 2n . n/2.

Spróbujmy najpierw znaleźć liczbę ścieżek Hamiltona w takim grafie, zaczynających się na danym wierzchołku.

Ścieżki Hamiltona można tworzyć w taki sposób: będąc w kolejnym wierzchołku x ścieżki, wybieramy jedną z k krawędzi incydentnych z tym wierzchołkiem (niech będzie (x, y)) i idziemy nią do wierzchołka y. Następnie usuwamy z grafu wszystkie k krawędzie incydentne z wierzchołkiem x.

Z założenia przechodzimy wszystkie wierzchołki, więc usuniemy wszystkie s = 2n . n/2 krawędzi. Można zauważyć jednak, że w każdym kroku mamy tyle możliwości ruchu, ile krawędzi usuwamy. Poza tym nigdy, poza ostatnim wierzchołkiem ścieżki Hamiltona, nie ma takiej sytuacji, że nie ma już żadnego ruchu (z założenia).

Niech ai oznacza liczbę możliwości ruchu w i-tym kroku tworzenia ścieżki Hamiltona (pamiętając, ze pierwszy wierzchołek mamy zadany), wtedy:

$\displaystyle \sum_{{i = 1}}^{{2^n - 1}}$ai = s = 2n . n/2

dla każdego i = 2...(2n - 2), 0 < ai < n


a1 = n  
an2-1 = 0  

Paweł Olchawa, Włodzimierz Holsztyński, Michał Śliwka, marzec 2002

Linki do oryginalnych dyskusji: [1], [2]


next up previous
Next: Związki między zbiorami silnie Up: Otwarte problemy pl.sci.matematyki Previous: Naturalny homeomorfizm zbioru Cantora
Pawel Gladki 2006-01-30