Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych polskich prac opublikowanych w danym roku kalendarzowym w dziedzinie równań i nierówności funkcyjnych, zastosowań tej teorii i w dziedzinach pokrewnych.
- §1.1.
- W konkursie biorą udział wszystkie prace polskich autorów poświęcone teorii i zastosowaniom równań i nierówności funkcyjnych oraz zagadnieniom pokrewnym (np. teorii iteracji, dyskretnym układom dynamicznym, niektórym aspektom teorii funkcji rzeczywistych, analizy funkcjonalnej i analizy harmonicznej, których geneza wywodzi się z teorii równań i nierówności funkcyjnych lub ze stosowanych w niej metod) opublikowane w danym roku kalendarzowym.
- 2.
- O tym, czy praca opublikowana jest w danym roku kalendarzowym, decyduje oficjalna data publikacji, z wyjątkiem przypadku wymienionego w §5.4.
- 3.
- Przez autora polskiego rozumie się autora, którego stałym miejscem zamieszkania jest Polska i który ma obywatelstwo polskie.
- 4.
- W przypadku prac wspólnych, praca uważana jest za pracę polskiego autora, jesli choć jeden z autorów spełnia warunki wymienione w p. 3.
- §2.1.
- Prace oceniane są przez trzynastoosobowe Jury.
- 2.
- Jury wybierane jest przez zespół uczestników Seminarium z Równań Funkcyjnych w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w głosowaniu tajnym.
- 3.
- Jury jest wybierane spośród kandydatów zaproponowanych przez uczestników Seminarium nie później niż tydzień przed wyborami. Kandydatów można proponować spośród wszystkich matematyków polskich.
- 4.
- Każdy uczestnik Seminarium głosuje na co najwyżej 13 osób spośród zaproponowanej listy kandydatów.
- §3.1
- Jury wyłania spośród siebie przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
- 2.
- Obrady Jury są ważne przy udziale co najmniej 9 uczestników, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego.
- §4.1
- Jury jest wybierane raz na dwa lata, w latach nieparzystych.
- 2.
- Wybory Jury powinny się odbyć w okresie od 1 października do 15 grudnia.
- 3.
- Za zorganizowanie wyborów odpowiedzialny jest kierujący pracami Seminarium.
- §5.1
- Sekretarz Jury do dnia 31 marca sporządza wstępną listę prac naukowych poświęconych równaniom i nierównościom funkcyjnym oraz zagadnieniom pokrewnym, opublikowanym przez polskich autorów w ubiegłym roku kalendarzowym.
- 2.
- Należy, w miarę możliwości, dążyć do umieszczenia na liście, o której mowa w p. 1, wszystkich prac zgodnie z §1.1.
- 3.
- Wstępna lista, o której mowa w p. 1, powinna zostać niezwłocznie przekazana do wiadomości wszystkich członków Jury, którzy mogą zgłaszać uzupełnienia aż do ostatecznego zamknięcia listy przez przewodniczącego.
- 4.
- Jeżeli praca z datą ubiegłego roku ukaże się drukiem po zamknięciu listy w danym roku, może ona zostać umieszczona na liście w roku następnym. Również prace nie umieszczone na liście we właściwym roku z różnych innych powodów mogą zostać umieszczone na liście w roku następnym.
- 5.
- W przypadku wątpliwości, czy dana praca poświęcona jest równaniom funkcyjnym, nierównościom funkcyjnym lub zagadnieniom pokrewnym, należy ją umieścić na liście. Decyzja zostaje tym samym pozostawiona członkom Jury (por. §9.3).
- §6.1.
- Zamknięcie listy przez przewodniczącego powinno nastąpić nie wcześniej niż 15 kwietnia i nie później niż miesiąc przed dorocznym posiedzeniem Jury.
- 2.
- Doroczne posiedzenie Jury powinno się odbyć przed końcem danego roku kalendarzowego.
- 3.
- Doroczne posiedzenie Jury zwołuje przewodniczący, a jeśli to jest niemożliwe - jego zastępca.
- 4.
- O terminie posiedzenia wszyscy członkowie Jury powinni zostać powiadomieni co najmniej na dwa tygodnie wcześniej.
- §7.1
- Wszyscy członkowie Jury powinni otrzymać ostateczną (zamkniętą) listę prac kandydujących w danym roku w konkursie nie później, niż na miesiąc przed dorocznym posiedzeniem Jury.
- 2.
- Członkowie Jury powinni we własnym zakresie zapoznać się z pracami figurującymi na liście.
- §8.1
- Jury na dorocznym posiedzeniu, w głosowaniu tajnym, przyznaje dyplomy za najlepsze prace figurujące na liście. O ilości i podziale dyplomów decyduje każdorazowo Jury.
- 2.
- W przypadku, gdy głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, Jury może zadecydować o przeprowadzeniu doraźnie głosowania uzupełniającego.
- §9.1
- W głosowaniu każdy członek Jury przyznaje pracom figurującym na liście punkty według swojego uznania, z zachowaniem następujących zasad: a. Każda praca otrzymuje całkowitą ilość punktów od zera do pięciu. b. Łączna ilość punktów przyznana przez danego członka Jury wszystkim pracom nie może przekraczać piętnastu.
- 2.
- Głosy nie odpowiadające warunkom p. 1 sa nieważne.
- 3.
- Jeżeli dany członek Jury uważa, że jakaś praca umieszczona na liście nie odpowiada warunkom §1.1, nie bierze jej pod uwagę w głosowaniu (lub, co na jedno wychodzi, przyznaje jej zero punktów).
- §10.1
- W konkursie wyróżniane są prace, a nie autorzy. Nie ma zatem przeszkód, aby więcej niż jedna praca tego samego autora otrzymała dyplom.
Przepis przejściowy: Jeśli w roku 1992 lub w latach następnych nagrodzona zostałaby praca, której autorem bądź współautorem był prof. dr hab. Marek Kuczma, to Jury przyznaje mu pośmiertnie dyplom z poprzednim brzmieniem nazwy konkursu tj. "Konkurs na najlepszą polską pracę naukową z równań funkcyjnych".
Regulamin wchodzi w życie z dniem 7 stycznia 1992 r. |