Praktyka zawodowa




Informacja dla studentów:

Praktyka zawodowa jest fakultatywna dla specjalności:

Można za nią otrzymać 5 punktów ECTS i realizować już od 2 semestru studiów. Praktyka powinna trwać 150 godzin (4 tygodnie).


Dla specjalności teoretycznej i nauczycielskich praktyki zawodowe nie zostały przewidziane (specjalności nauczycielskie realizują praktyki dydaktyczne) - choć studenci tych specjalności mogą realizować praktyki "na własną rękę".

Rodzaj praktyki powinien odpowiadać profilowi kształcenia na kierunku /specjalności studiów. Praktyki powinny być podejmowane przez studentów, którzy zaliczyli co najmniej pierwszy semestr studiów.

Jak to zrobić - Formalności - Terminy

Zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 68/2017 z dnia 19 maja 2017r. §1 ust 6: "Studenci powinni we własnym zakresie poszukiwać instytucji, w której odbędą praktykę; samodzielność studenta pod tym względem należy uważać za istotny element realizacji jednego z podstawowych celów praktyki – rozpoczęcia samodzielnej aktywności zawodowej."

Pierwszą fazą praktyki zawodowej jest zatem samodzielne znalezienie miejsca odbywania praktyki. Gdy już to się uda, należy dostarczyć do opiekuna praktyk (osobiście lub e-mailem) dane do umowy jaką Uniwersytet podpisze z przyjmującą państwa instytucją, dalej zwaną zakładem pracy.

Co należy dostarczyć?

Dane, które należy dostarczyć to:

Dane studenta:

Dane firmy:

Po dostarczeniu tych danych, w uzgodnionym terminie, będą państwo mogli odebrać umowę do podpisania przez zakład pracy (w 3 egzemplarzach - jedna dla zakładu pracy, jedna dla Uniwersytetu, jedna dla państwa) oraz skierowanie na praktyki. Podpisany przez przedstawiciela zakładu pracy egzemplarz umowy należy odnieść do opiekuna praktyk.

Zaliczenie praktyk


Na zakończenie praktyk należy poprosić zakład pracy o wystawienie opinii o praktykancie oraz o przebiegu praktyki. Samodzielnie należy przygotować sprawozdanie z praktyk: 1-2 stronicowy dokument opisujący przebieg praktyki, wykonywane obowiązki i czynności oraz nabyte umiejętności i doświadczenia. Uprzedzając ewentualne pytania: nie jest wymagane prowadzenia dziennika praktyk. Wzór raportu z praktyk można ściągnąć poniżej. Student uzyskuje zaliczenie praktyki w oparciu o dostarczoną dokumentację i rozmowę na temat odbytej praktyki.

We wrześniu  należy stawić się z owymi dokumentami (a najlepiej także ich kserokopiami, które zostają u opiekuna  (oryginały przydadzą się państwu za kilka lat przy poszukiwaniu pracy) oraz indeksem. Zaliczenie z praktyk wpisywane jest na stronie 82 indeksu. W miejscu indeksu, w którym otrzymują państwo wpisy z innych przedmiotów ("normalnych" przedmiotów z ocenami), nie wpisujemy nic o praktyce.


Dokumenty

Tryb organizacji praktyk zawodowych reguluje zarządzenie Rektora: http://bip.us.edu.pl/sites/bip.us.edu.pl/files/zarz201768.pdf

Formularz umowy (zasadniczo Uniwersytet akceptuje tylko taką umowę): http://bip.us.edu.pl/sites/bip.us.edu.pl/files/prawo/zal20176801a.pdf

Wzór formularza raportu z praktyk (wzór, a nie obowiązkowy formularz): http://bip.us.edu.pl/sites/bip.us.edu.pl/files/prawo/zal20074106.pdf



Opiekunem praktyk zawodowych jest w Instytucie Matematyki UŚ
dr Łukasz Dawidowski:

Katowice, Bankowa 14, pokój: 589,

e-mail: lukasz.dawidowski@us.edu.pl







[STRONA GŁÓWNA IM]