Piramidy Egipskie

Jedyny z siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do naszych czasów, a zarazem największe budowle starożytności. Piramidy zbudowano w Gizie i w Egipcie, jako grobowce faraonów.
Za najstarszą piramidę uważa się grobowiec króla Dżesera w Sakkarze wzniesiony w XXVII w. p.n.e. Następnie powstały grobowce króla Snofru (2613-2494 p.n.e.) piramida z Dahszur (m.in.: tzw. "piramida łamana" o wysokości 101 m i zmienionym kącie nachylenia ścian, początkowo pod kątem 54 st., a od wysokości 49 m - 43 st.; piramida regularna o kształcie ostrosłupa). Następnie powstały najsłynniejsze piramidy i największe piramidy w Gizie (piramida Cheopsa o wysokości pierwotnej 146,58 m, długości boku podstawy 230 m oraz nachyleniu 51 st. 50 min.; piramida Chefrena o wysokości 143,5 m, długości boku podstawy 215,5 m i kącie nachylenia 53 st. 10 min. oraz piramida Mykerinosa - o wysokości 67 m, długości boku podstawy 108 m i nachyleniu 51 st.).
W piramidach umieszczano zmumifikowane ciała faraonów i ich rodzin, w celu zapewnienia im nieśmiertelności, stosowano także zabezpieczenia piramid przed włamaniami i profanacją, jednak nie okazały się one wystarczająco skuteczne.
Do aktów profanacji grobowców egipskich władców dochodziło już w starożytności, dzieła dopełnili uczestnicy mniej lub bardziej uzasadnionych wypraw badawczych na przełomie XIX i XX wieku.


Powrót do Menu Więcej ciekawostek... Zagadka