Uniwersytet Śląski, Instytut Matematyki

Seminarium z algebry i teorii liczb

w latach 1969 – 2009

1969/1970. Seminarium naukowe w Zakładzie Algebry i Teorii Liczb rozpoczęło działalność 5 listopada 1969 r. Kierownikiem seminarium był dr K. Szymiczek a jego uczestnikami w roku akad. 1969/1970 byli: mgr J. Chmielnicki, mgr E. Danielska, mgr R. Koba, mgr M. Roczyna, mgr B. Szczepanik, mgr S. Woźnikowska, mgr J. Wuwer. Seminarium miało charakter samokształceniowy: studiowano książkę Borewicza-Szafarewicza ”Teorija cziseł”. Odbyło się 20 posiedzeń seminarium w następujących dniach: 5, 12, 19, 26 listopada 1969, 3, 10, 17 grudnia 1969, 7, 14, 21 stycznia 1970, 18 lutego 1970, 4, 11, 18, 25 marca 1970, 8, 15, 22, 29 kwietnia 1970, 10 czerwca 1970.

1970/1971. Kontynuowano studiowanie książki Borewicza-Szafarewicza i wprowadzono trzy tematy własnej pracy badawczej: równania diofantyczne w ciałach liczb algebraicznych, arytmetyka ciał liczb algebraicznych, bazy normalne i potęgowe ciał liczb algebraicznych. Na seminarium referowano m. in. prace Siegela i Mordella. Seminarium zdominował temat rozwiązalności równań sześciennych o dwóch niewiadomych w ciałach kwadratowych. Odbyły się 23 posiedzenia seminarium w następujących dniach: 7, 14, 21, 28 października 1970, 4, 11, 18, 25 listopada 1970, 2, 9, 16 grudnia 1970, 6, 13, 20 stycznia 1971, 17, 24 lutego 1971, 3, 10, 17, 24, 31 marca 1971, 7, 28 kwietnia 1971.

1971/1972. Seminarium zawiesiło działalność w związku z wyjazdem zagranicznym kierownika.

1972/1973. Seminarium wznowiło działalność 23 stycznia 1973 r. w nowym składzie uczestników: mgr B. Szczepanik, mgr L. Szczepanik, mgr A. Sładek, mgr J. Walczyk, mgr J. Wuwer. Seminarium miało charakter samokształceniowy i koncentrowało się na algebraicznej teorii form kwadratowych, w tym szczególnie na wyznaczaniu grup Grothendiecka i Witta dla ciał ze skończoną grupą klas kwadratów. Odbyło się 14 posiedzeń w następujących dniach: 23, 30 stycznia 1973, 6, 20, 27 lutego 1973, 6, 13 marca 1973, 3, 10, 17 kwietnia 1973, 8, 15 maja 1973, 5, 26 czerwca 1973.

1973/1974. Do pracy seminarium dołączyła mgr B. Błaszczyk. Studiowano bieżącą literaturę (w szczególności prace Cordesa, Elmana, Lama, Scharlaua) i przedstawiano wyniki własne. Odbyło się 31 posiedzeń.

02.10.73. K. Szymiczek, Algebry kwaternionów. 09.10.73. K. Szymiczek, Ciała uporządkowane. 16.10.73. B. Błaszczyk, Formy kwadratowe nad pierścieniami. 23.10.73. K. Szymiczek, Rozwiązanie problemu 28^{∗}. 30.10.73. L. Szczepanik, Liczba algebr kwaternionów nad ciałami z q = 8. 06.11.73. 13.11.73. 20.11.73. 27.11.73. 04.12.73. A. Sładek, Ranga grupy Grothendiecka. 11.12.73. 08.01.74. 15.01.74. 22.01.74. 19.02.74. 26.02.74. J. Walczyk, Konstrukcje ciał ze skończoną grupą klas kwadratów . 05.03.74. B. Błaszczyk, u−niezmiennik. 12.03.74. B. Szczepanik, Liczba algebra kwaternionów nad ciałem. 19.03.74. L. Szczepanik, Twierdzenie Springera.

26.03.74. A. Sładek, Liczba porządków ciała i stabilność pierścieni Witta. 02.04.74. J. Walczyk, Metoda transferu Scharlaua. 09.04.74. B. Błaszczyk, Ogólne twierdzenie Knesera o u−niezmienniku. 23.04.74. B. Szczepanik, Prace Pfistera i Elmana-Lama o u−niezmienniku. 30.04.74. L. Szczepanik, Liczba algebr kwaternionów nad ciałami lokalnymi. 07.05.74. A. Sładek, i−stabilność pierścieni Witta i porządki ciał. 14.05.74. J. Walczyk 21.05.74. B. Błaszczyk, Formy połączone. 28.05.74. B. Szczepanik, u−niezmiennik. 04.06.74. L. Szczepanik, Odwrócenie twierdzenia Springera. 11.06.74. A. Sładek, Stabilność pierścienia Witta według Elmana-Lama. 18.06.74. J. Walczyk, Charakteryzacja ciał pitagorejskich przez teorię Galois.

1974/1975. Do pracy seminarium dołączył mgr M. Kula. Odbyło się 27 posiedzeń.

15.10.74. K. Szymiczek, Sprawozdanie z konferencji w Debreczynie. 22.10.74. M. Kula, Formy Pfistera i porządki ciał. 29.10.74. B. Błaszczyk, Uwaga o u−niezmienniku. 05.11.74. B. Szczepanik, Algebry kwaternionów i u−niezmiennik. 12.11.74. L. Szczepanik, Formy kwadratowe nad ciałami globalnymi. 19.11.74. A. Sładek, Formy kwadratowe przy przestępnych rozszerzeniach ciał. 26.11.74. J. Walczyk, Zasada normy Scharlaua i Knebuscha. 03.12.74. J. Wuwer, r-formy i g-formy. 10.12.74. M. Kula, Hauptsatz Arasona i Pfistera. 17.12.74. B. Błaszczyk, Niezmienniki s, h, h′, u według Lama. 07.01.75. B. Szczepanik, Algebry z gradacją według Lama. 14.01.75. L. Szczepanik, Formy kwadratowe nad ciałami globalnymi według Lama. 11.02.75. A. Sładek 18.02.75. J. Wuwer, Praca Marshalla o r-formach. 25.02.75. J. Wuwer, Kontynuacja. 04.03.75. J. Walczyk, Praca Knebuscha-Scharlaua. 11.03.75. J. Walczyk, Kontynuacja. 18.03.75. B. Błaszczyk 25.03.75. B. Szczepanik 08.04.75. L. Szczepanik, Hipoteza Cordesa. 29.04.75. K. Szymiczek, Sprawozdanie z konferencji w Oberwolfach. 06.05.75. A. Sładek, Domkniętość podgrup grupy klas kwadratów. 13.05.75. A. Sładek, Kontynuacja. 20.05.75. K. Szymiczek, Ogólne kryterium domkniętości podgrupy. 27.05.75. B. Błaszczyk, Praca Beckera i Köppinga. 10.06.75. B. Szczepanik, Praca Elmana i Lama o k_{2} i grupie Brauera. 17.06.75. Plan pracy naukowej uczestników seminarium.

1975/1976 Odbyło się 29 posiedzeń.

07.10.75. 14.10.75. A. Sładek, Zredukowana teoria form kwadratowych. 21.10.75. A. Sładek, Kontynuacja. 28.10.75. A. Sładek, Kontynuacja. 04.11.75. K. Szymiczek, Struktura grupy Grothendiecka ciała. 11.11.75. 18.11.75. B. Błaszczyk, Praca Cordesa-Ramseya. 25.11.75. M. Śliwiok, Liczby ciała sześciennego o normie 1.

A. Sładek, Produkty w kategorii quasi-porządków.

02.12.75. J. Wuwer, r-formy i g-formy. 09.12.75. B. Szczepanik, Algebry kwaternionów i u ≠ 6. 16.12.75. B. Błaszczuk, u−niezmiennik. 06.01.76. L. Szczepanik, Równoważność rozszerzeń kwadratowych ciał pitagorejskich. 20.01.76. M. Kula, Praca Carnsa.

27.01.76. M. Kula, Kontynuacja. 03.02.76. M. Kula, Kontynuacja. 10.02.76. A. Sładek, Grupa Grothendiecka w zredukowanej teorii form kwadratowych. 17.02.76. A. Sładek, Kontynuacja. 24.02.76. A. Sładek, Kontynuacja. 02.03.76. B. Szczepanik, Praca Cordesa (Acta Arith. 28 (1976)). 09.03.76. B. Szczepanik, Kontynuacja. 16.03.76. B. Szczepanik, Kontynuacja.

M. Kula, Zwartość przestrzeni porządków.

23.03.76. L. Szczepanik, Równoważność rozszerzeń kwadratowych ciał pitagorejskich. 30.03.76. B. Szczepanik, Zbiory wartości form Pfistera i u ≠ 6. 06.04.76. L. Szczepanik, Praca Elmana-Lama o formach przy rozszerzeniach algebraicznych ciał. 27.04.76. L. Szczepanik, Kontynuacja. 04.05.76. B. Błaszczyk, Kontynuacja. 11.05.76. B. Błaszczyk, Kontynuacja. 18.05.76. B. Błaszczyk, u−niezmiennik ciał z beztorsyjnym ideałem I^{4}(F). 25.05.76. M. Kula, Porządki ciał funkcji wymiernych.

1976/1977 Odbyło się 30 posiedzeń.

05.10.76. A. Sładek, Stabilność zbiorów quasi-porządków. 19.10.76. A. Sładek, Kontynuacja. 26.10.76. B. Szczepanik, u ≠ 6 dla ciał z q = 64. 02.11.76. M. Kula, 09.11.76. M. Kula, Kontynuacja. 16.11.76. B. Błaszczyk, Praca Cordesa. 23.11.76. A. Sładek, 30.11.76. M. Kula, Grupy form Pfistera. 07.12.76. K. Szymiczek, Generic splitting według Knebuscha. 14.12.76. K. Szymiczek, Kontynuacja. 21.12.76. M. Kula, Grupa Grothendiecka kategorii quasi-porządków. 04.01.77. M. Kula, Kontynuacja. 11.01.77. A. Sładek, 18.01.77. K. Szymiczek, Formy dwuliniowe nad pierścieniami. 25.01.77. K. Szymiczek, Kontynuacja. 22.02.77. 01.03.77. M. Kula, Teoria waluacji, I. 08.03.77. M. Kula, Teoria waluacji, II. 22.03.77. M. Kula, Teoria waluacji, III. 29.03.77. K. Szymiczek, Twierdzenie Harrisona. 05.04.77. K. Szymiczek, Ciała Pascha według Prestela. 19.04.77. K. Szymiczek, Kontynuacja. 26.04.77. K. Szymiczek, Kontynuacja. 03.05.77. B. Szczepanik, Twierdzenie Wedderburna według Scharlaua. 10.05.77. B. Szczepanik, Charakteryzacja Pfistera form w I^{3}. 17.05.77. B. Szczepanik, Hipoteza o pokryciach grupy klas kwadratów. 24.05.77. M. Śliwiok, Formy kwadratowe nad ciałem ℝ(X). 31.05.77. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Praca Arasona-Pfistera (Math. Z. 153 (1977)). 07.06.77. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Kontynuacja. 14.06.77. B. Szczepanik, Algebry kwaternionów nad ciałem rzeczywistych funkcji wymiernych.

L. Szczepanik, Izomorfizmy pierścieni Witta rozszerzeń kwadratowych.

1977/1978 Odbyło się 22 posiedzeń. 11.10.77. K. Szymiczek, Sprawozdanie z konferencji w Kočovciach. 25.10.77. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Addendum do pracy Elmana-Lama o u−niezmienniku. 15.11.77. B. Szczepanik, u ≠ 6 ? 22.11.77. L. Szczepanik, Grupa klas kwadratów rozszerzenia kwadratowego ciała. 29.11.77. M. Kula, M. Śliwiok (?)

06.12.77. B. Szczepanik, Warunki równoważne u ≠ 6. 13.12.77. M. Kula, Istnienie ciał z q = 8, s = 1, u_{2} = 2. 20.12.77. M. Kula, Kontynuacja. 03.01.78. M. Kula, Kontynuacja. 10.01.78. M. Kula, Kontynuacja. 17.01.78. 24.01.78. J. Wuwer, Dzielniki form Pfistera według Cravena i Wadswortha. 21.02.78. M. Kula, Konstrukcje ciał z nietrywialnym radykałem. 28.02.78. A. Sładek, Praca Bröckera o liczbie porządków ciała. 07.03.78. A. Sładek i M. Kula, Kontynuacja. 22.03.78. L. Szczepanik, Praca Cordesa-Ramseya. 04.04.78. B. Szczepanik, Praca Kaplansky’ego i Shakera. 11.04.78. 18.04.78. 25.04.78. 02.05.78. 16.05.78. Sprawozdanie z konferencji dydaktyki algebry w Bydgoszczy.

1978/1979 Do pracy seminarium dołączył mgr A. Czogała. Brak danych

1979/1980 Odbyło się 27 posiedzeń.

09.10.79. K. Kozioł, Sprawozdanie z Szkoły Letniej Uniwersytetu Warszawskiego. 16.10.79. B. Szczepanik, Schematy Kaplansky’ego-Shakera. 23.10.79. M. Kula, Praca Bermana o ciałach z nietrywialnym radykałem. 06.11.79. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Liczba Hassego. 13.11.79. Z. I. Borewicz (Leningrad), O ilości topologii skończonych. 20.11.79. M. Szyjewski, Injektywność niezmiennika Clifforda. 27.11.79. M. Szyjewski, Kontynuacja. 04.12.79. B. Szczepanik, Praca Marshalla-Yucasa o schematach kwaternionowych. 11.12.79. M. Kula, Nierówności dla s i q według Djokoviča. 18.12.79. B. Błaszczyk-Świątkiewicz 08.01.80. B. Szczepanik, Praca Cordesa o ciałach z 4 algebrami kwaternionów. 15.01.80. B. Szczepanik, Kontynuacja. 22.01.80. M. Kula, Kontynuacja. 20.02.80. K. Szymiczek, Ciała n−hilbertowskie. 27.02.80. K. Szymiczek, Kontynuacja. 05.03.80. M. Kula, Ultraprodukty w aksjomatycznej teorii form kwadratowych. 12.03.80. K. Kozioł, Kwadratowy analogon problemu Serre’a. 19.03.80. K. Kozioł, Kontynuacja. 26.03.80. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Niezmiennik Hassego. 02.04.80. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Kontynuacja. 16.04.80. B. Szczepanik, Konstrukcje na schematach. 23.04.80. A. Sładek, Prace Marshalla o przestrzeniach porządków. 30.04.80. L. Szczepanik, Związki między s i u. 07.05.80. M. Szyjewski, E-postaci form kwadratowych. 14.05.80. A. Czogała, Algebry Clifforda. 21.05.80. M. Szyjewski, Twierdzenie o zwartości w teorii modeli. 28.05.80. M. Kula, Zastosowania twierdzenia o zwartości.

1980/1981 Brak danych

1981/1982 Odbyło się 31 posiedzeń.

06.10.81. 13.10.81. ”Prasówka”.

20.10.81. K. Kozioł, Formy hermitowskie i schematy Cordesa. 27.10.81. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Schematy z u = \frac{1}{4}u. 03.11.81. A. Czogała, Formy kwadratowe nad ciałami liczb algebraicznych. 10.11.81. A. Sładek, Prace Cravena o porządkach algebr. 17.11.81. B. Szczepanik, Schematy ilorazowe. 24.11.81. M. Kula, Pierścienie Witta wyższych rzędów. 01.12.81. M. Kula, Kontynuacja. 08.12.81. K. Szymiczek, Pierścienie szeregów formalnych wielu zmiennych. 15.12.81. K. Szymiczek, Wyniki P. Jaworskiego o W (k((X, Y))). 05.01.82. L. Szczepanik, Praca Carsona-Marshalla. 12.01.82. L. Szczepanik, Kontynuacja. 19.01.82. Sesja problemowa. 26.01.82. Sesja problemowa. 02.02.82. K. Szymiczek, Automorfizmy pierścieni Grothendiecka. 09.02.82. K. Szymiczek, Abstrakcyjne pierścienie Grothendiecka. 16.02.82. M. Kula, Obiekty ilorazowe w kategorii schematów. 23.02.82. K. Kozioł, Izomorfizmy grup klasycznych. 02.03.82. J. Pękała, Prostokąty łacińskie. 09.03.82. B. Szczepanik, Czego nie wiemy o formach kwadratowych nad kwadratowymi rozszerzeniami ciał. 23.03.82. K. Szymiczek, Modyfikacja aksjomatyki Cordesa-Szczepanik. 30.03.82. A. Czogała, Pierścień Witta przy rozszerzeniu ciał. 06.04.82. A. Czogała, Kontynuacja. 20.04.82. K. Kozioł, Wyższe radykały rozszerzeń kwadratowych. 27.04.82. K. Kozioł, Kontynuacja. 04.05.82. G. Krawczyk 18.05.82. M. Szyjewski, Formy wyższych stopni. 25.05.82. K. Szymiczek, Struktury pfisterowskie. 01.06.82. K. Szymiczek, Pierścienie Witta struktur pfisterowskich. 08.06.82. G. Krawczyk, Praca Kijima-Nishi.

1982/1983 Odbyło się 30 posiedzeń. W semestrze wiosennym uruchomiono dodatkową serię spotkań seminaryjnych, na których referaty były wygłaszane w języku angielskim.

09.11.82. K. Kozioł, Praca Scharlaua o wynikach Landherra. 16.11.82. J. Pękała, Nowe aksjomaty dla schematów Cordesa. 23.11.82. A. Sładek, Pierścienie Witta algebr z dzieleniem. 30.11.82. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Zredukowana stabilność według Elmana-Prestela. 07.12.82. B. Szczepanik, Struktury kwaternionowe. 14.12.82. M. Szyjewski, Sprawozdanie z semestru teorii liczb w Centrum Banacha. 04.01.83. M. Szyjewski, Hipoteza Milnora dla ciał charakterystyki 2 (Kato). 11.01.83. B. Błaszczyk-Świątkiewicz 18.01.83. A. Sładek, Praca Lewisa o ciągach dokładnych grup Witta. 22.02.83. K. Kozioł, Rozszerzenia kwadratowe ciał n−hilbertowskich, I. 01.03.83. K. Szymiczek, Representational abstract Witt rings. 01.03.83. A. Czogała, K_{2} - jądra hilbertowskie. 08.03.83. M. Szyjewski, 08.03.83. K. Kozioł, Rozszerzenia kwadratowe ciał n−hilbertowskich, II. 15.03.83. M. Kula, On the 4−th power stufe of a field. 15.03.83. M. Szyjewski, Automaty i liczby pierwsze według Mendes France’a. 22.03.83. A. Sładek, On groups of units in rings. 22.03.83. A. Czogała, Arytmetyczna charakteryzacja grupy klas ideałów. 29.03.83. K. Kozioł, Quadratic extensions of generalized Hilbert fields. 29.03.83. B. Szczepanik, Schematy połączone. 12.04.83. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Schemes with two-sided half rigid elements. 19.04.83. M. Kula, Porządki wyższych szczebli, I. 26.04.83. M. Szyjewski, Cohomological theory of invariants of quadratic forms. 26.04.83. M. Kula, Porządki wyższych szczebli, II. 03.05.83. J. Pękała, Nanda’s work on ideal matrices. 10.05.83. A. Sładek, Abstract Witt rings of characteristic 2.

10.05.83. J. Pękała, Prace Nandy, kontynuacja. 17.05.83. K. Kozioł, Bröcker’s paper on W (L)^{G} = W (K). 17.05.83. G. Krawczyk, Grupa Witta i sumy proste grup cyklicznych. 24.05.83. K. Szymiczek, Arithmetic of quaternions.

1983/1984 Odbyło się 43 posiedzeń.

04.10.83. 11.10.83. K. Szymiczek, Sprawozdanie z kongresu ICM 82 i konferencji w Chlébském. 13.10.83. A. Sładek, The level of skew fields. 18.10.83. M. Szyjewski, Rozkład grupy Witta na sumy proste. 25.10.83. J. Pękała, Ciała z 4 algebrami kwaternionów. 27.10.83. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Reduced stability according to Elman-Prestel. 03.11.83. M. Kula, Ordered fields satisfying Rolle’s theorem. 15.11.83. A. Czogała, Formy kwadratowe nad ciałami globalnymi. 22.11.83. A. Czogała, Praca Li Delanga o formach nad ℤ. 01.12.83. A. Sładek, Kijima-Nishi: On the space of orderings and the group H. 06.12.83. M. Szyjewski, Twierdzenie Merkurjewa. 13.12.83. M. Szyjewski, Kontynuacja. 20.12.83. B. Szczepanik, Homomorfizmy struktur kwaternionowych. 03.01.84. K. Kozioł, Własność CV według pracy Shapiro-Leepa. 10.01.84. M. Szyjewski, Twierdzenie Merkurjewa, kontynuacja. 17.01.84. M. Kula, Pierścień Witta i grupa Brauera przy multikwadratowych rozszerzeniach ciał. 24.01.84. K. Szymiczek, Uwagi na marginesie pracy Carsona-Marshalla. 21.02.84. K. Szymiczek, B_{K} = X_{2} dla ciał globalnych. 23.02.84. K. Szymiczek, Structure of the basic part of a field. 28.02.84. M. Szyjewski, Nowe spojrzenie na rozszerzenia multikwadratowe. 06.03.84. J. Pękała, Klasyfikacja schematów z v = 4. 08.03.84. K. Kozioł, n−Pythagorean fields. 13.03.84. G. Krawczyk, Praca Ware’a o pierścieniach waluacyjnych i elementach sztywnych. 20.03.84. M. Kula, Aksjomatyka schematów. 22.03.84. K. Szymiczek, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 1–4. 27.03.84. M. Szyjewski, Arytmetyka kwadratowych rozszerzeń ciał funkcji wymiernych. 29.03.84. K. Szymiczek, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 5. 03.04.84. B. Gąsiorowski (Gliwice), Struktura B_{K} według Carsona-Marshalla. 05.04.84. A. Sładek, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 6. 10.04.84. K. Szymiczek, Współczynniki podobieństwa: formuła multyplikatywna. 12.04.84. M. Kula, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 7. 17.04.84. M. Kula, Ciała funkcji wymiernych na kwadrykach. 26.04.84. K. Szymiczek, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 8. 03.05.84. A. Sładek, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 9. 08.05.84. K. Kozioł, Praca Wadswortha o ciałach funkcyjnych form podobnych. 10.05.84. M. Kula, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 10. 15.05.84. B. Szczepanik, Praca Marshalla o przekrojach grup wartości form. 17.05.84. K. Kozioł, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 11. 24.05.84. A. Sładek, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 12. 29.05.84. K. Kozioł, Multikwadratowe rozszerzenia ciał n−hilbertowskich. 31.05.84. M. Kula, Knebusch-Scharlau’s book, Sect. 13. 05.06.84. K. Szymiczek, Aksjomatyka schematów. 12.06.84. Sesja problemowa.

1984/1985 Odbyło się 53 posiedzeń.

02.10.84. 09.10.84. M. Kula, Praca Fitzgeralda-Yucasa. 11.10.84. A. Sładek, Sums of squares in division algebras. 16.10.84. K. Kozioł, Formy Pfistera jako formy normy w algebrach. 23.10.84. M. Szyjewski, Kohomologie grup, I.

25.10.84. K. Kozioł, Graded Witt rings. 30.10.84. K. Kozioł, Kohomologie grup, II. 06.11.84. A. Czogała, Praca Estes-Hurrelbrink-Perlis. 08.11.84. K. Kozioł, Cohomology of groups, III. 13.11.84. G. Krawczyk, Praca Fitzgeralda o rotacjach i połączeniu. 15.11.84. M. Szyjewski, Galois cohomology, I. 20.11.84. M. Szyjewski, Kohomologie Galois, II. 22.11.84. K. Szymiczek, Miscellany. 27.11.84. L. Szczepanik, Praca doktorska R. Bosa. 29.11.84. K. Kozioł, Cup products. 04.12.84. Cz. Wowk (Szczecin), Skończenie generowane pierścienie Witta (według Marshalla). 06.12.84. K. Kozioł, Cohomology of groups. 11.12.84. A. Iwan (Szczecin), Skończenie generowane pierścienie Witta (według Marshalla). 13.12.84. A. Sładek, Radon-Hurwitz theorem (after Shapiro). 18.12.84. A. Czogała, Formy Pfistera przy rozszerzeniach kwadratowych (według Bosa), I. 20.12.84. A. Sładek, Products of sums of squares (after Shapiro). 03.01.85. M. Szyjewski, Cohomology of groups. 08.01.85. A. Czogała, Formy Pfistera przy rozszerzeniach skończonych (według Bosa), II. 15.01.85. B. Szczepanik, Formy Pfistera przy rozszerzeniach skończonych (według Bosa), III. 22.01.85. K. Szymiczek, Uogólnione elementy sztywne, I. 24.01.85. Problem session. 19.02.85. K. Szymiczek, Uogólnione elementy sztywne, II. 21.02.85. K. Szymiczek, A new proof that B_{F} is a group. 26.02.85. M. Kula, Uwagi o pracy Fitzgeralda-Yucasa. 28.02,85. A. Sładek, Products of sums of squares (after Shapiro), cont. 05.03.85. L. Szczepanik, Równoważność Witta kwadratowych rozszerzeń ciał równoważnych. 12.03.85. B. Szczepanik, Elementy sztywne przy rozszerzeniach skończonych (według Bosa). 14.03.85. K. Kozioł, Henselian fields and hilberticity. 19.03.85. Cz. Wowk i A. Iwan (Szczecin), Izomorfizmy pierścieni Witta (według Bosa). 26.03.85. K. Szymiczek, Uogólnione elementy sztywne, III. 28.03.85. A. Sładek, Problems in group theory. 02.04.85. A. Czogała, Pierścień Witta pierścienia liczb całkowitych ciała kwadratowego. 16.04.85. K. Kozioł, Książka: A. Bak, K-theory of forms. 18.04.85. K. Szymiczek, Integral quadratic forms and their classification. 22.04.85. H. Koch (Berlin), Integral quadratic forms.

H. Koch (Berlin), Classification of euclidean lattices; root systems.

23.04.85. A. Sładek, Quadratic forms over skew fields and quaternion algebras. 25.04.85. H. Koch (Berlin), Integral quadratic forms and coding theory. 30.04.85. M. Szyjewski, Prace Ware’a o grupach proskończonych. 07.05.85. K. Kozioł, Odpowiedź na pytanie J. Browkina.

K. Szymiczek, Wymiar diofantyczny ciała liczb p−adycznych.

09.05.85. K. Szymiczek, D. Leep’s results on u−invariant. 14.05.85. M. Kula, Praca Arason-Elman-Jacob o pierścieniach Witta z gradacją. 21.05.21. Muzalewski (Gdańsk), Ciała zespolone i iloczyny skalarne. 23.05.85. B. Błaszczyk-Świątkiewicz, Rozkładalność schematów z elementem półsztywnym. 28.05.85. Cz. Wowk i A. Iwan (Szczecin), Część bazowa ciała i abstrakcyjne pierścienie Witta. 30.05.85. K. Kozioł, Graded Witt rings and cohomology after Arason-Elman-Jacob. 10.06.85. J. Yucas (Carbondale, Ill.), Witt rings of local type. 13.06.85. Problem session. 17.06.85. M. Kula i K. Szymiczek, Sprawozdanie z konferencji w Oberwolfach.

1985/1986 Kierownikiem seminarium był dr A. Sładek. Odbyło się 26 posiedzeń.

08.10.85. M. Szyjewski, Elementy torsyjne pierścienia Witta. 22.10.85. K. Kozioł, Praca Fitzgeralda ”Quadratic forms of height two”. 29.10.85. M. Kula, Schematy kwadratowe z własnościami połączenia. 05.11.85. A. Czogała, Automorfizmy pierścienia W (ℚ). 12.11.85. A. Sładek, Praca Lama o macierzach Vandermonde’a. 19.11.85. A. Sładek, Pierścienie Witta algebr nad ciałami lokalnymi.

26.11.85. M. Szyjewski, Elementy odwracalne pierścienia Witta. 03.12.85. J. Pękała, Struktury kwaternionowe wyznaczone przez grupy. 10.12.85. J. Pękała, Kontynuacja. 17.12.85. A. Czogała, W −równoważność rozszerzeń kwadratowych ℚ. 07.01.86. A. Czogała, Kontynuacja. 14.01.86. J. Pękała, O definicji przestrzeni porządków. 21.01.86. M. Kula, Praca Fitzgeralda ”Primary ideals in Witt rings”. 18.02.86. A. Sładek, Pierścienie Witta zupełnych algebr z dzieleniem. 25.02.86. A. Sładek, Kontynuacja. 04.03.86. K. Kozioł, Ciała lokalne quasi-pitagorejskie. 18.03.86. J. Pękała, Praca Baezy ”Witt equivalence of fields of characteristic 2”. 25.03.86. J. Pękała, Kontynuacja. 08.04.86. A. Czogała, W −równoważność rozszerzeń kwadratowych ℚ, II. 15.04.86. B. Szczepanik 22.04.86. K. Kozioł, Globalne ciała quasi-pitagorejskie. 06.05.86. J. Pękała, O rozkładach prymarnych w pierścieniu Witta. 13.05.86. L. Szczepanik, W −równoważność rozszerzeń kwadratowych o pierwiastek z elementu sztywnego. 20.05.86. A. Czogała, W −równoważność rozszerzeń kwadratowych ℚ, III. 27.05.86. B. Szczepanik 03.06.86. K. Kozioł, Rękopis pracy Scharlaua.

1986/1987 Odbyło się 29 posiedzeń.

07.10.86. K. Kozioł i A. Sładek, Sprawozdanie z konferencji w Halle. 14.10.86. K. Szymiczek, Wrażenia z pobytu w USA. 28.10.86. 04.11.86. A. Czogała, W R−równoważność rzeczywistych ciał kwadratowych, I. 11.11.86. K. Szymiczek. Równoważność praw wzajemności. 18.11.86. A. Czogała, W R−równoważność rzeczywistych ciał kwadratowych, II. 02.12.86. K. Szymiczek, Sprawozdanie z konferencji w Kühlungsborn.

M. Kula, Metody kombinatoryczne , I.

09.12.86. M. Kula, Metody kombinatoryczne, II. 16.12.86. J. Pękała, n−homomorfizmy. 06.01.87. J. Pękała, Kontynuacja. 13.01.87. A. Czogała, Odczyt przed otwarciem przewodu doktorskiego. 20.01.87. A. Sładek, Praca Lewisa o sumach kwadratów hermitowskich. 27.01.87. M. Szyjewski, Twierdzenie 90 Hilberta w K−teorii. 24.02.87. A. Czogała, Łagodna równoważność ciał kwadratowych. 03.03.87. A. Czogała, Kontynuacja. 10.03.87. K. Szymiczek, Klasyfikacja grup rzędu p^{3}. 17.03.87. A. Czogała, Nowe prace z arytmetyki ciał liczbowych. 24.03.87. K. Kozioł, Praca Krüskemper-Scharlaua o formach śladu. 31.03.87. J. Pękała, Praca Arason-Elman-Jacob o elementach sztywnych. 07.04.87. P. Horák (Brno), Strong divisibility in recurring sequences. 14.04.87. J. Pękała, Praca A-E-J, kontynuacja. 28.04.87. M. Szyjewski, Praca Merkurjewa-Suslina o K_{3} ciała.

A. Czogała, Twierdzenie klasyfikacyjne dla łagodnej równoważności ciał kwadratowych.

05.05.87. L. Szczepanik, Schemat rozszerzenia kwadratowego o pierwiastek z elementu sztywnego. 12.05.87. J. Pękała, Pierścienie waluacyjne, elementy sztywne i realizacja obrazów

epimorficznych schematów przez ciała.

19.05.87. B. Szczepanik, Homomorfizmy struktur kwaternionowych. 26.05.87. K. Kozioł, Książka Connera-Perlisa. 02.06.87. D. A. R. Wallace (Glasgow), Zero divisors in group rings. 17.06.87. R. Fritzsche (Halle), Concept lattices. I. 19.06.87. R. Fritzsche (Halle), Concept lattices. II.

1987/1988 Odbyło się 31 posiedzeń.

17.09.87. W. Scharlau (Münster), Positive quadratic forms.

18.09.87. Mini-konferencja: referaty prac przedstawianych do sprawozdania dla IM PAN:

K. Szymiczek, L. Szczepanik, A. Sładek, M. Kula, A. Czogała, K. Kozioł.

25.09.87. W. Scharlau (Münster), Generating functions of finitely generated Witt rings. 06.10.87. W. Scharlau (Münster), What is coding theory ? 13.10.87. A. Czogała, Klasyfikacja nierzeczywistych ciał kwadratowych ze względu na równoważność Witta. 20.10.87. M. Kula, Hipoteza o funkcji tworzącej pierścienia Witta. 27.10.87. K. Kozioł, Kody i formy kwadratowe. 03.11.87. A. Sładek, K−teoria Milnora dla algebr z dzieleniem. 10.11.87. M. Kula, Dowód hipotezy Scharlaua dla ciał spełniających SAP. 17.11.87. M. Żabka (Gliwice), Słabe automorfizmy ciał. 24.11.87. J. Pękała, Prace E. Hornix. 08.12.87. K. Szymiczek, Uogólnione ciała Hilberta. 15.12.87. A. Czogała, Klasyfikacja kwadratowych ciał liczbowych ze względu na równoważność Witta. 05.01.88. K. Szymiczek, Hipoteza o zasadzie lokalno-globalnej dla W R−równoważności ciał globalnych. 12.01.88. A. Sładek, Pierścienie wielomianów nad ciałami nieprzemiennymi. 19.01.88. M. Kula, Formy śladu i cienia w skończonych rozszerzeniach ciał. 16.02.88. K. Kozioł, Twierdzenie Dieudonné o generowaniu ciał z inwolucją. 23.02.88. A. Sładek, Zasada lokalno-globalna dla algebr nad ciałami globalnymi. 01.03.88. A. Czogała, Cykle, ray-classes i ideały pierwsze. 15.03.88. K. Szymiczek, Prawie równoważność praw wzajemności a równoważność Witta ciał globalnych. 29.03.88. D. A. R. Wallace (Glasgow), Idempotents in group rings. 12.04.88. A. Czogała, Teoria klas ciał. Prawo wzajemności Artina. 26.04.88. K. Szymiczek, Twierdzenia o strukturze pierścienia Witta według D. W. Lewisa. 03.05.88. M. Żabka (Gliwice), Słabe automorfizmy grup. 10.05.88. A. Sładek, Analogon twierdzenia Springera dla algebr z dzieleniem. 17.05.88. K. Kozioł, Ciała pseudo-algebraicznie domknięte. 24.05.88. K. Szymiczek, Zasada Hassego dla równoważności Witta ciał globalnych. 31.05.88. A. Sładek, Pierścień Witta algebry stopnia nieparzystego nad ciałem globalnym. 07.06.88. M. Szyjewski, Piąty niezmiennik form kwadratowych.

1988/1989 Odbyło się 25 posiedzeń.

04.10.88. 11.10.88. L. Szczepanik, Formy kwadratowe nad ciałami lokalnymi i globalnymi o charakterystyce 2. 18.10.88. M. Kula, Sprawozdanie z konferencji matematyki poglądowej. 25.10.88. K. Kozioł, Wyniki prac doktorskich M. Spira i T. Smith (Berkeley, 1986, 1987). 08.11.88. J. Pękała, Praca Harrisona i Pareigisa o pierścieniach Witta form wyższych stopni. 15.11.88. M. Kula, Prace Bröckera i Cravena. 22.11.88. A. Sładek, Prace V. Powers i C. Mulcahy. 06.12.88. A. Czogała, Nowa wersja pracy o łagodnej równoważności praw wzajemności ciał kwadratowych. 13.12.88. M. Kula, Algebra incydencji, funkcja Möbiusa i struktury kwaternionowe. 20.12.88. M. Kula, Kontynuacja. 03.01.89. M. Szyjewski, Grupa Clifforda i norma spinorowa. 10.01.89. J. Pękała, Formy kwadratowe nad algebraicznymi rozszerzeniami ℝ(t). 17.01.89. 24.01.89. K. Kozioł, Struktura addytywnej grupy pierścienia Witta. 21.02.89. J. Pękała, Informacja o pracy J. Hsia i zasadach Hassego. 28.02.89. L. Szczepanik, Równoważność Witta ciał globalnych o charakterystyce 2. 07.03.89. K. Szymiczek, Liczba klas W R−równoważnych ciał liczb algebraicznych stopnia n. 21.03.89. K. Szymiczek, Klasyfikacja ciał liczb algebraicznych ze względu na W −równoważność. 04.04.89. K. Kozioł, Praca doktorska M. Spira, Witt rings and Galois groups. 11.04.89. A. Sładek, Waluacje algebr z dzieleniem. 18.04.89. A. Sładek, Kontynuacja. 25.04.89. J. Pękała, Dwa rezultaty z teorii algebr związane z pojęciem armatury. 09.05.89. M. Kula, Przegląd nowych prac: J. Yucas, R. Fitzgerald, V. Krishnamani. 16.05.89. M. Kula, Komentarz do wyników Fitzgeralda-Yucasa. 30.05.89. K. Szymiczek, Słaba zasada Hassego dla ciał z I^{3} ∩ W_{t} = 0.

1989/1990 Odbyło się 25 posiedzeń.

10.10.89. Mini-konferencja: referaty prac przedstawianych do sprawozdania dla IM PAN:

K. Szymiczek, A. Sładek, M. Kula, A. Czogała, K. Kozioł.

17.10.89. A. Sładek, Wrażenia z pobytu w Münster i Oberwolfach. 24.10.89. 07.11.89. K. Kozioł, Ciała quasi-pitagorejskie i zanurzenia w ciała lokalne. 14.11.89. A. Sładek, Prace Kalhoffa. 28.11.89. K. Szymiczek, Symboliczna zasada Hassego. 05.12.89. J. Pękała, Mnogościowe modele aksjomatycznej teorii form kwadratowych. 12.12.89. K. Szymiczek, Symboliczna równoważność ciał. 19.12.89. M. Kula, Symbole niezdegenerowane na strukturach kwaternionowych. 09.01.90. 23.01.90. A. Sładek, Pierścienie waluacyjne Dubrovina. 20.02.90. M. Kula, Elementarne skończenie generowane abstrakcyjne pierścienie Witta. 27.02.90. M. Szyjewski, Konstrukcja ciał z parzystym u−niezmiennikiem według Merkurjewa. 06.03.90. M. Szyjewski, Podstawowe pojęcia geometrii algebraicznej. 13.03.90. M. Szyjewski, Snopy i schematy, I. 20.03.90. A. Czogała, Praca Jakubca i Marko. 27.03.90. 03.04.90. M. Szyjewski, Snopy i schematy, II. 10.04.90. K. Kozioł, Prace D. Kijimy. 24.04.90. K. Szymiczek, Równoważność Witta kwadratowych rozszerzeń ciał liczb algebraicznych. 08.05.90. D. I. Ismoiłow (Duszanbe), Przegląd rezultatów z analitycznej teorii liczb. 15.05.90. K. Szymiczek, Oszacowania dla w(F, 2) i graf Witta. 22.05.90. A. Sładek, Przegląd wyników o sumach kwadratów w algebrach z dzieleniem. 01.06.90. R. Kučera (Brno), Stickelberger ideal and the group of circular units in cyclotomic fields. 05.06.90. K. Szymiczek, Równoważność Witta ciał cyklotomicznych.

1990/1991 Odbyło się 19 posiedzeń.

02.10.90. M. Kula, Sprawozdanie z pobytu w Münster. 09.10.90. M. Kula, Praca Counting Witt rings. 16.10.90. K. Kozioł, Konstrukcja ciał quasi-pitagorejskich. 23.10.90. M. Szyjewski, Hiperboliczność modułów kwadratowych. 30.10.90. M. Szyjewski, Geometria algebraiczna. 06.11.90. A. Sładek, Pierścienie Witta algebr nad ciałami globalnymi. 13.11.90. K. Kozioł, Kontrprzykład do zasady Hassego dla nieskończonych rozszerzeń ciała ℚ. 20.11.90. A. Czogała, Łagodna równoważność i hipoteza Connera dla ciał sześciennych. 27.11.90. M. Szyjewski, Pierścienie Witta pierścienia i jego ciała ułamków. 04.12.90. K. Szymiczek, Przykłady i kontrprzykłady z algebry liniowej. 11.12.90. K. Kozioł, Zasada Hassego dla nieskończonych rozszerzeń ciał liczb algebraicznych. 08.01.91. A. Sładek, Praca Lewis-Tignol o pierścieniach Witta algebr centralnych prostych. 15.01.91. B. Szczepanik, Geometria algebraiczna. 16.04.91. 23.04.91. A. Sładek, Praca Ojangurena. I. Rozszerzenia przestępne ciał. 30.04.91. A. Sładek, Praca Ojangurena. II. Kontrprzykłady do hipotezy o rozszerzeniach wymiernych. 07.05.91. M. Szyjewski, Ogólna wersja wskaźnika wymiaru. 14.05.91. A. Czogała, Arytmetyczna charakteryzacja grupy klas ideałów. 21.05.91. L. Szczepanik, Zasada Hassego dla form wieloliniowych.

1991/1992 Odbyło się 11 posiedzeń.

01.10.91. W. Scharlau (Münster), Quadratic forms over projective varieties. 08.10.91. M. Szyjewski, K−funktory Quillena. 22.10.91. K. Szymiczek, Równoważność Witta kwadratowych rozszerzeń ciał liczb algebraicznych. 29.10.91. A. Czogała, Arytmetyczna charakteryzacja grupy klas ideałów. 12.11.91. M. Szyjewski, Sprawozdanie z konferencji w Asconie. 19.11.91. A. Sładek, Waluacje Dubrovina algebr nad ciałami liczbowymi. 26.11.91. A. Sładek, Ordynki maksymalne w algebrach. 05.12.91. D. B. Shapiro (Ohio State Univ.), Products of sums of squares.

06.12.91. D. B. Shapiro (Ohio State Univ.), Groups of finite index in the multiplicative group of a field. 10.12.91. S. Jakubec (Bratysława), Liczba klas ideałów abelowego rozszerzenia ciała liczb wymiernych. 11.12.91. F. Marko (Bratysława), Witt equivalence invariant of a number field.

1992 Odbyło się 8 posiedzeń od stycznia do czerwca 1992 r.

14.01.92. M. Szyjewski, Uogólnienie twierdzenie Hopfa na dowolne ciało. 25.02.92. M. Szyjewski, Kontynuacja. 03.03.92. A. Czogała, Łagodna równoważność, I. 17.03.92. M. Kula, Odwzorowania kwaternionowe. 24.03.92. A. Czogała, Łagodna równoważność, II. 31.03.92. M. Szyjewski, O pierścieniach Witta schematów. 05.05.92. M. Szyjewski, O pracy Arasona, Elmana i Jacoba ”On indecomposable vector bundles”. 02.06.92. K. Kozioł, O pracy Ryškova i Erdala ”The empty sphere”.

Odbyło się 6 posiedzeń od października do grudnia 1992 r.

20.10.92. A. Czogała, Łagodna równoważność i izomorfizmy pierścieni Witta liczb

całkowitych w ciałach liczbowych.

27.10.92. K. Kozioł, Przeszkody do zasady lokalno-globalnej dla algebraicznych rozszerzeń ciał globalnych. 03.11.92. L. Szczepanik, Zasada lokalno globalna dla form wieloliniowych. 17.11.92. M. Szyjewski, Praca Jaworskiego Quadratic field extensions and residue homomorphisms. 24.11.92. A. Sładek, Arytmetyka pierścienia wielomianów nad algebrą z dzieleniem. 01.12.92. A. Sładek, Pierścień Witta ciała funkcji wymiernych nad algebrą z dzieleniem.

1993 Odbyło się 27 posiedzeń.

12.01.93. A. Czogała, Rękopisy Connera o oszacowaniach liczby dzikich ideałów

w równoważności Witta ciał liczbowych.

19.01.93. A. Sładek, Inwolucje na algebrach. 23.02.93. D. Simson (Toruń), O matematyce toruńskiej. 02.03.93. K. Kozioł, Kohomologiczna interpretacja globalnego twierdzenia

o kwadracie dla nieskończonych rozszerzeń ciał globalnych.

09.03.93. M. Kula, Twierdzenia realizacyjne w teorii pierścienia Witta

(prace: Jacob (1981), Arason-Elman-Jacob (1987)).

16.03.93. L. Szczepanik, Wyznacznik formy symetrycznej wieloliniowej

(praca Watanabe - Kanzaki, J. Algebra 124 (1988))

23.03.93. M. Szyjewski, Wskaźnik wymiaru dla pierścienia Witta schematu. 30.03.93. K. Szymiczek, Formy śladu w ciałach liczb algebraicznych. 06.04.93. A. Czogała, Oszacowania liczby ”dzikich” ideałów w równoważności Witta

ciał liczb algebraicznych według P.E. Connera.

20.04.93. A. Sładek, Grafy w problemach klasyfikacyjnych. 27.04.93. K. Kozioł, Grupa Clifforda formy kwadratowej według J. Helmstettera. 04.05.93. M. Kula, Funkcja zeta monoidu częściowo uporządkowanego według pracy Barcanescu (1986). 11.05.93. L. Szczepanik, Zredukowane pierścienie Witta form wyższych stopni. 25.05.93. M. Szyjewski, Formacje form dwuliniowych i L-teoria według pracy Fernandez-Carmena (1986). 01.06.93. K. Szymiczek, Problemy Hilberta XI i XVII. 15.06.93 R. Abłamowicz (Gannon Univ., Erie, Pa., USA), Rachunki symboliczne w Maple V. 29.09.93. A. Czogała, Szkoła Letnia IM: O prawach wzajemności. 30.09.93. M. Szyjewski, Szkoła Letnia IM: Iloczyny sum kwadratów. 05.10.93. A. Sładek, Grupa Clifforda - Eckmana - Littlewooda wg Lama i Smith. 12.10.93. K. Kozioł, Prace Kijimy i in. o maksymalnych rozszerzeniach ciał rzeczywistych. 19.10.93. M. Kula, Prace R. Fitzgeralda o arytmetycznych własnościach pierścieni Witta. 26.10.93. L. Szczepanik, Formy śladu wyższych stopni. Według pracy doktorskiej M. O’Ryana. 02.11.93. K. Szymiczek, Równoważność praw wzajemności. 09.11.93. A. Czogała, Pierścień Witta pierścienia liczb algebraicznych całkowitych. 16.11.93. M. Szyjewski, Indeks Masłova i algebry Clifforda. Wg pracy J. Nekovara. 23.11.93. A. Sładek, Ogólna wersja równoważności praw wzajemności ciał globalnych. 30.11.93. K. Kozioł, Rozszerzenia sześcienne ciał lokalnych.

1994 Odbyło się 22 posiedzeń.

04.01.94. M. Kula, Schematy wyższych stopni. 11.01.94. L. Szczepanik, Centralne formy r−liniowe. 18.01.94. A. Czogała, Lokalny symbol Artina, teoria Kummera, symbol Hilberta wyższego stopnia. 25.01.94. J. Hančl (Ostrava), Irrationality and transcendence. 22.02.94. M. Szyjewski, Operacja Adamsa w K−teorii. 01.03.94. A. Sładek, Twierdzenie Hassego o normie modulo kwadraty. 08.03.94. K. Kozioł, Problem Lagrange’a w lupach. 15.03.94. M. Kula, Lemat Burnside’a i jego zastosowania. 22.03.94. L. Szczepanik, Grupa ortogonalna formy r−liniowej. 29.03.94. K. Szymiczek, Jak ominąć twierdzenie Wedderburna w konstrukcji grupy Brauera. 12.04.94. A. Czogała, Równoważność praw wzajemności wyższych stopni. 19.04.94. M. Szyjewski, Systemy Eulera i wyższa K−teoria w algebraicznej teorii liczb. 26.04.94. A. Sładek, Formy śladu algebr centralnych prostych. 17.05.94. K. Kozioł, Grupa klas kwadratów algebry oktaw Cayleya. 24.05.94. M. Kula, Zliczanie orbit: Twierdzenie Pólya i de Bruijna. 31.05.94. L. Szczepanik, r−liniowe formy normy. 23.09.94. Z. I. Borewicz (St. Petersburg), Girlandy podgrup grup liniowych. 11.10.94. M. Szyjewski, Sprawozdanie z konferencji w Paryżu. 25.10.94. A. Czogała, Równoważność praw wzajemności stopnia ℓ > 2. 15.11.94. A. Sładek, Klasyfikacja algebr za pomocą form. 22.11.94. K. Kozioł, Uwagi na temat zasady lokalno-globalnej. 06.12.94. M. Kula, Automorfizmy pierścieni Witta.

1995 Odbyło się 16 posiedzeń.

10.01.95. A. Czogała, Integralna równoważność Witta. 24.01.95. M. Szyjewski, O referacie B. Kahna na seminarium w Poznaniu. 21.02.95. A. Wesołowski, Grupa podobieństw form wyższych stopni. 14.03.95. A. Sładek, O izometriach pewnych form stopnia > 2. 28.03.95. K. Kozioł, O pracy A. Hamza w Arch. Math. 63 (1994). 11.04.95. M. Kula, O pracy R. Browna w J. Algebra 169 (1994). 09.05.95. A. Czogała, Hipoteza Connera dla ciał stopnia 4. 23.05.95. M. Szyjewski, Niezmiennik Arasona nad pierścieniami. 06.06.95. A. Wesołowski, Grupa podobieństw oraz izometrii form śladu i normy. 20.06.95. J. Hančl (Ostrava), Irrational sequences. 10.10.95. A. Sładek, Równoważność Hilberta ciał liczbowych, I. 24.10.95. K. Kozioł, Kody splotowe. 07.11.95. M. Kula, Praca T. Kellera o strukturze grup Witta. 21.11.95. A. Czogała, Równoważność Hilberta ciał liczbowych, II. 05.12.95. M. Szyjewski, Pierścień Witta rozmaitości Grassmanna. 19.12.95. A. Wesołowski, Automorfizmy form śladu wyższych stopni.

1996 Odbyło się 17 posiedzeń.

16.01.96. A. Sładek, Równoważność Harrisona i K-teoria. 20.02.96. K. Kozioł, Uzupełnienia nieskończonych rozszerzeń ciał liczbowych. 27.02.96. Gh. Silberberg (Timisoara), Finite co-Dedekindian groups. 12.03.96. M. Kula, Pierścienie komórkowe i schematy relacyjne. 19.03.96. A. Czogała, Pierścień Witta ciała liczb wymiernych. 02.04.96. M. Szyjewski, Pierścień Witta relatywnej przestrzeni rzutowej. 16.04.96. A. Wesołowski, Izometrie wielomianów symetrycznych podstawowych. 30.04.96. K. Szymiczek, Parzystość liczby klas i równoważność Witta ciał liczbowych. 14.05.96. A. Sładek, Równoważność Milnora ciał. 21.05.96. M. Wolny, Zero-formy w teorii inwariantów. 28.05.96. K. Kozioł, Ciała n−hilbertowskie charakterystyki dwa. 08.10.96. M. Kula, Odwzorowania p−kwaternionowe. 22.10.96. A. Czogała, Integralna równoważność Witta. II.

05.11.96. M. Szyjewski, Zadziwiająca okresowość (mod 8). 19.11.96. A. Wesołowski, Grupy automorfizmów form wieloliniowych. 03.12.96. P. Koprowski, Indeks Pfistera algebr kwaternionów. 17.12.96. K. Szymiczek, Dokładność ciągu Milnora dla grupy Witta wymiernych form kwadratowych.

1997 Odbyło się 17 posiedzeń.

07.01.97. A. Sładek, Wielomiany bez pierwiastków w algebrach z dzieleniem. 21.01.97. K. Kozioł, Wspólne zera dwóch form kwadratowych. 25.02.97. J. Napiórkowska, Rozmaitości pierścieni. 11.03.97. M. Kula, Zliczanie w kombinatoryce i algebrze. 25.03.97. J. Kostra (Ostrava), Normal bases of ideals. 08.04.97. M. Szyjewski, Hipoteza Milnora wg Voevodsky’ego. 15.04.97. A. Czogała, Generatory integralnego pierścienia Witta. 29.04.97. A. Wesołowski, Grupy automorfizmów form wyższych stopni. 06.05.97. K. Szymiczek, Łagodna równoważność Hilberta ciał liczbowych. 20.05.97. A. Sładek, Transfer Scharlaua i twierdzenie Springera dla form wyższych stopni. 11.07.97. R. Perlis (Baton Rouge), Burnside rings of finite groups. 07.10.97. K. Kozioł, Ciała z małą grupą Brauera. 21.10.97. M. Kula, Struktury p−kwaternionowe. 04.11.97. A. Czogała, Łagodna równoważność Hilberta stopnia ℓ. 18.11.97. M. Szyjewski, Perspektywy określenia e_{1}. 02.12.97. A. Wesołowski, Grupy automorfizmów form wyższych stopni nad ciałami lokalnymi. 16.12.97. J. Krempa (Warszawa), Grupy jedności w pierścieniach.

1998 Odbyło się 16 posiedzeń.

13.01.98. K. Szymiczek, Conner’s Level Condition jeszcze raz. 18.02.98. A. Sładek, Przykłady grup automorfizmów form wyższych stopni. 04.03.98. K. Kozioł, Grupa Picarda pierścienia Bezout. 18.03.98. M. Kula, Hipoteza o typie elementarnym dla nieskończonych rozszerzeń

ciała liczb wymiernych.

01.04.98. K. Szymiczek, Hipoteza Connera i parzyste klasy Witta. 22.04.98. P. Koprowski, Równoważność symboli kwaternionowych. 06.05.98. M. Szyjewski, Dowód hipotezy Milnora wg Voevodsky’ego. 20.05.98. A. Czogała, Liczby singularne i ranga grupy klas ideałów. 03.06.98. Podział zadań w związku z organizacją konferencji

Druga Czesko-Polska Konferencja z Teorii Liczb, Cieszyn 16 – 18 czerwca 1998.

07.10.98. A. Wesołowski, CLE-grupy jako grupy automorfizmów form wyższych stopni. 21.10.98. A. Sładek, O pierścieniu Milnora ciał globalnych. 04.11.98. K. Kozioł, O lokalno-globalnej zasadzie dla n−tych potęg. 18.11.98. M. Kula, Macierze i problem logarytmu dyskretnego. 02.12.98. A. Czogała, O pierścieniu Witta pierścienia liczb algebraicznych całkowitych. 09.12.98. S. Sobková (Ostrava), Erdős’ theorem on irrationality of infinite series. 16.12.98. M. Szyjewski, Hipoteza Gerstena i zasady lokalno-globalne.

1999 Odbyło się 16 posiedzeń.

06.01.99. P. Koprowski, Twierdzenie Riemanna-Rocha. 20.01.99. K. Szymiczek, Uwagi do prac z lat 1997–1998. 17.02.99. J. Hančl (Ostrava), Linearly unrelated sequences. 03.03.99. A. Sładek, Równoważność Milnora ciał liczbowych. 17.03.99. A. Czogała, Root numbers a równoważność Hilberta. 31.03.99. M. Szyjewski, Klasyfikacja rozmaitości wymiaru 4, grupy Galois i formy kwadratowe. 14.04.99. A. Wesołowski, Automorfizmy form śladu. 28.04.99. P. Koprowski, Słaba zasada Hassego dla ciał funkcji algebraicznych. 12.05.99. M. Kula, Hipoteza typu elementarnego dla struktur p-kwaternionowych. 26.05.99. K. Szymiczek, Sprawozdanie z konferencji w Oberwolfach. 06.10.99. A. Czogała, Pierścienie Witta pierścieni liczb S-całkowitych.

20.10.99. A. Sładek, Równoważność Hilberta ciał liczbowych. 03.11.99. P. Koprowski, Równoważność Witta ciał funkcji algebraicznych. 17.11.99. S. Jakubec (Bratislava), Związek między hipotezą Schinzla a liczbą klas ciała cyklotomicznego. 24.11.99. W. Tomaszewski (Gliwice), Permutujące automorfizmy grup. 01.12.99. M. Szyjewski, Własności grup Witta krzywych stożkowych.

2000 Odbyło się 18 posiedzeń.

05.01.2000. A. Wesołowski, PEP-morfizmy w grupach. 19.01.2000. M. Kula, Reprezentacje macierzowe ciał skończonych. 09.02.2000. J. Hančl (Ostrava), Diophantine approximation and continued fractions. 01.03.2000. A. Sładek, Grupy klas ideałów ciał arytmetycznie równoważnych. 15.03.2000. A. Czogała, Równoważność Hilberta i pierścienie Witta globalnych ciał funkcyjnych. 29.03.2000. M. Ciemała, Kraty nierozkładalne. 12.04.2000. A. Wesołowski, Izotoniczne operatory liniowe. 10.05.2000. P. Koprowski, Równoważność Witta ciał funkcyjnych nad ciałami globalnymi. 22.05.2000. A. Chlebowicz i M. Wołowiec–Musiał, Grupy automorfizmów form nad ciałami uporządkowanymi. 24.05.2000. K. Szymiczek, Ideał transferu. 31.05.2000. M. Szyjewski, O niezmienniku e^{1} form dwuliniowych nad schematami. 04.10.2000. A. Czogała, Łagodna równoważność Hilberta a jądro łagodne. 18.10.2000. A. Sładek, O kilku zagadnieniach dotyczących form wyższych stopni. 25.10.2000. P. Koprowski, O rozkładzie rozmaitości na komponenty semialgebraicznie spójne. 08.11.2000. M. Ciemała, Nierozkładalne kraty rangi 6. 22.11.2000. M. Kula, Kryptosystem z ukrytym odwzorowaniem wielomianowym. 06.12.2000. M. Stępień, Automorfizmy pierścieni Witta. 13.12.2000. A. Wesołowski, Liczby Pitagorasa ciał.

2001 Odbyło się 13 posiedzeń.

10.01.2001. M. Szyjewski, Wyróżnik symetrycznych form dwuliniowych

w kategoriach dokładnych z dualnością.

07.03.2001. M. Kula, System kryptograficzny XTR. 21.03.2001. M. Ciemała, O kojądrze homomorfizmu brzegowego, I. 04.04.2001. A. Czogała, Pierścienie Witta dziedzin Hassego: przykłady. 25.04.2001. A. Sładek, O grupie izometrii ternarnej formy kubicznej. 09.05.2001. A. Wesołowski, Przedstawialność wielomianów rzeczywistych w postaci

sumy kwadratów wielomianów.

06.06.2001. M. Stępień, Automorfizmy ciał zupełnych. 10.10.2001. A. Czogała, Pierścienie Witta ciał globalnych. 24.10.2001. M. Ciemała, O kojądrze homomorfizmu brzegowego, II. 07.11.2001. J. Kostra (Ostrava), On polynomial cycles in cyclotomic fields. 14.11.2001. L. Mišik (Ostrava), How large can a set of measure zero be? 21.11.2001. J. Tóth (Ostrava), The block sequences and their densities. 05.12.2001. P. Koprowski, Od cykli do sum kwadratów.

2002 Odbyło się 15 posiedzeń.

09.01.2002. A. Sładek, Orlov, Vishik, Voevodsky i kilka starych hipotez

w teorii form kwadratowych.

23.01.2002. A. Wesołowski, Automorfizmy i podobieństwa skośnie symetrycznych

odwzorowań wieloliniowych.

27.02.2002. K. Szymiczek, Pierścień Witta pierścienia, I. 20.03.2002. M. Kula, Kombinatoryczne własności grup. 10.04.2002. M. Ciemała, Pierścień Witta pierścienia, II. 24.04.2002. A. Czogała, Równoważność Witta pierścieni Dedekinda. 08.05.2002. P. Koprowski, Wachlarze na powierzchniach rzeczywistych. 22.05.2002. A. Sładek, Twierdzenie Sharkovskiego dla ciał rzeczywiście domkniętych.

05.06.2002. S. Jakubec (Bratislava), Computational proofs of some theorems on class numbers.

K. Osiak, Liczba porządków wyższych stopni.

09.10.2002. M. Ciemała, Arytmetyka ordynków pierścieni Dedekinda. 23.10.2002. A. Wesołowski, Formy wieloliniowe nad pierścieniami Dedekinda. 06.11.2002. A. Czogała, Porównywanie pierścieni Witta pierścieni Dedekinda. 20.11.2002. B. Rothkegel, Pierścienie Witta semilokalnych pierścieni Dedekinda. 04.12.2002. P. Gładki, Uogólnienia twierdzenia Stengle’a. 18.12.2002. P. Koprowski, Cykle wielomianowe raz jeszcze.

2003 Odbyło się 18 posiedzeń. 15.01.2003. A. Sładek, O pewnych funkcjonałach trójliniowych. 22.01.2003. K. Szymiczek, NAK i injektywność surjekcji. 26.02.2003. A. Wesołowski, Semiortogonalnie nierozkładalne przestrzenie 3-liniowe. 05.03.2003. B. Bajorska (Gliwice), Zależności binarne i tożsamości półgrupowe w grupach. 12.03.2003. K. Osiak, Topologia przestrzeni sygnatur. 19.03.2003. M. Kula, Algebraiczne własności AES. 26.03.2003. P. Gładki, Zagadnienie Putinara. 02.04.2003. A. Czogała, Elementy singularne w ciałach multikwadratowych. 09.04.2003. B. Rothkegel, Pierścienie Witta lokalizacji ordynków. 30.04.2003. M. Ciemała, Naturalne homomorfizmy pierścieni Witta, I. 14.05.2003. A. Sładek, d−niezależność oraz formy wyższych stopni nad ciałami uporządkowanymi. 28.05.2003. P. Koprowski, Ray-marching dla zbiorów semialgebraicznych. 08.10.2003. A. Wesołowski, Rozkładalność niesymetrycznych form wieloliniowych. 22.10.2003. K. Osiak, Konstrukcja ciała o zadanej liczbie porządków wyższych stopni. 05.11.2003. M. Ciemała, Naturalne homomorfizmy pierścieni Witta, II. 12.11.2003. A. Czogała, Funkcja dzeta Riemanna i formuły dokładne. 26.11.2003. B. Rothkegel, Równoważność Witta semilokalnych pierścieni Dedekinda, II. 10.12.2003. P. Koprowski, S−integralna równoważność rzeczywistych ciał funkcyjnych.

2004 Odbyło się 16 posiedzeń. 14.01.2004. A. Sładek, Sumy potęg form liniowych, I. 18.02.2004. A. Wesołowski, Alternujące formy wieloliniowe. 03.03.2004. K. Osiak, Kostka Cantora jako przestrzeń porządków wyższego stopnia. 17.03.2004. B. Rothkegel, Równoważność Witta semilokalnych pierścieni Dedekinda

a równoważność Hilberta, I.

31.03.2004. A. Szczerba-Zubek, Schematy relacyjne macierzy sprzężonych. 21.04.2004. A. Czogała, Elementy singularne w globalnych ciałach funkcyjnych. 05.05.2004. M. Ciemała, Naturalne homomorfizmy pierścieni Witta, III. 19.05.2004. P. Koprowski, Sumy kwadratów kwaternionów - inaczej. 26.05.2004. A. Wesołowski, Klasyfikacja 3-liniowych przestrzeni nad ciałem 𝔽_{2}. 02.06.2004. B. Rothkegel, Równoważność Witta semilokalnych pierścieni Dedekinda

a równoważność Hilberta, II.

20.10.2004. A. Sładek, Sumy potęg form liniowych, II. 03.11.2004. K. Osiak, Przestrzenie boolowskie jako przestrzenie porządków wyższych stopni. 17.11.2004. A. Czogała, Formy kwadratowe nad semilokalnymi podpierścieniami ciał globalnych. 24.11.2004. B. Rothkegel, Równoważność Witta pierścieni liczb całkowitych pewnych ciał bikwadratowych. 08.12.2004. P. Koprowski, Pierścień Witta pierścienia funkcji regularnych na krzywej rzeczywistej. 15.12.2004. P. Gładki (Saskatoon), O pewnej hipotezie w teorii przestrzeni porządków.

2005 Odbyło się 14 posiedzeń. 12.01.2005. A. Wesołowski, Semiortogonalność. 16.02.2005. K. Osiak, Przestrzeń boolowska jako przestrzeń porządków nieparzystego stopnia. 09.03.2005. A. Czogała, Elementy singularne a grupa klas ideałów. 16.03.2005. A. Sładek, Automorfizmy ternarnych form kubicznych. 13.04.2005. M. Ciemała, Sprawozdanie z wykonania zadań grantu KBN. 11.05.2005. B. Rothkegel, Pierścienie Witta pierścieni elementów całkowitych w CM-rozszerzeniach.

18.05.2005. P. Koprowski, Łagodna równoważność rzeczywistych ciał funkcyjnych. 01.06.2005. A. Wesołowski, Konstrukcja nierozkładalnych przestrzeni wieloliniowych. 12.10.2005. K. Osiak, Przestrzenie punktów rzeczywistych ciał uporządkowanych. 26.10.2005. A. Sładek, Nierozkładalność pewnych wielomianów wielu zmiennych. 09.11.2005. B. Rothkegel, Kategorie triangularne. 23.11.2005. A. Czogała, O zbiorze punktów dzikich. 07.12.2005. M. Ciemała, O obrazie naturalnego homomorfizmu pierścieni Witta

dla ordynków globalnych ciał funkcyjnych.

14.12.2005. P. Koprowski, Algebraiczny dowód twierdzenia Stone’a - de Rose’a.

2006 Odbyło się 16 posiedzeń. 11.01.2006. A. Wesołowski, Funkcjonały wieloliniowe na algebrach symetrycznych. 22.02.2006. K. Osiak, Ciała formalnie rzeczywiste ze spójną przestrzenią punktów rzeczywistych. 01.03.2006. B. Rothkegel, Formy kwadratowe nad pierścieniami semilokalnymi. 08.03.2006. J. Kostra (Ostrava), Orders with a normal basis.

L. Mišik (Ostrava), Some applications of filter convergence.

15.03.2006. J. Tóth (Ostrava), Estimations of dispersions of special block sequences. 22.03.2006. A. Sładek, Automorfizmy form binarnych wyższych stopni. 26.04.2006. A. Czogała, Punkty dzikie autorównoważności Hilberta ciał liczbowych. 10.05.2006. M. Ciemała, Całkowite bazy normalne ordynków ciał liczbowych. 24.05.2006. P. Koprowski, Obliczeniowa teoria form kwadratowych nad ℝ(t). 31.05.2006. A. Wesołowski, Nierozkładalność przestrzeni wieloliniowych, I. 11.10.2006. K. Osiak, Odcinek jako przestrzeń punktów rzeczywistych ciała. 25.10.2006. A. Sładek, Porządki i punkty rzeczywiste ciała funkcji wymiernych

nad ciałem rzeczywiście domkniętym.

08.11.2006. B. Rothkegel, Etalne moduły kwadratowe. 22.11.2006. A. Czogała, Ordynki w ciałach bikwadratowych. 13.12.2006. P. Koprowski, Pierścień Witta pierścienia funkcji wielomianowych. 20.12.2006. P. Gładki (Saskatoon), PP-conjecture fails for ℝ(X, Y).

2007 Odbyło się 16 posiedzeń. 10.01.2007. A. Wesołowski, Centrum wieloliniowej formy normy. 17.01.2007. J. Kostra (Ostrava), Normal bases of ideals. 28.02.2007. K. Osiak, Punkty rzeczywiste ciała funkcji wymiernych nad ciałem rzeczywiście domkniętym. 21.03.2007. B. Rothkegel, Obraz naturalnego homomorfizmu pierścieni Witta

dla ordynków pierścieni Dedekinda.

28.03.2007. M. Matejdes (Zvolen), Methodological and philosophical aspects of local and global observation. 28.03.2007. P. Rucki (Ostrava), The irrationality of infinite series. 18.04.2007. A. Czogała, Automorfizmy pierścieni Witta ciał globalnych. 25.04.2007. P. Konečna (Ostrava), Polynomial orbits and cycles in finite algebraic structures. 16.05.2007. P. Koprowski, Pierścień Witta pierścienia funkcji regularnych na krzywej rzeczywistej, II. 30.05.2007. P. Gładki (Saskatoon), Rodziny testujące pp formuły na skończonych podprzestrzeniach. 10.10.2007. A. Wesołowski, Transformacje zachowujące wyznaczniki macierzy. 17.10.2007. Derek A. Smith (USA), The Octonion Integers. 17.10.2007. Nancy Neudauer (USA), Bicircular Matroids. 07.11.2007. K. Osiak, Punkty rzeczywiste i szeregi formalne. 21.11.2007. B. Rothkegel, Nieosobliwe funkcjonały dwuliniowe na modułach. 12.12.2007. P. Koprowski, Testowanie przecięć krzywych z użyciem rozkładu cylindrycznego.

2008 Odbyło się 12 posiedzeń. 16.01.2008. A. Sładek, Liniowa zależność potęg form liniowych. 20.02.2008. A. Czogała, Kwadratowa równoważność Witta semilokalnych pierścieni Dedekinda. 12.03.2008. A. Wesołowski, Niezmienniki liniowe macierzy idempotentnych. 02.04.2008. K. Osiak, Przedłużanie punktów rzeczywistych ciał. 16.04.2008. B. Rothkegel, Nieosobliwe formy dwuliniowe na modułach projektywnych rangi 2.

07.05.2008. M. Machura, Przestrzenie punktów rzeczywistych ciała ℝ(X, Y). 28.05.2008. P. Koprowski, Funktor Witta desyngularyzacji krzywej rzeczywistej. 06.08.2008. F.-V. Kuhlmann (Univ. of Saskatchewan), Recent developments and open problems

in valuation theory.

15.10.2008. W. Suszczański (Gliwice), O klasyfikacji lokalnie skończonych grup prostych. 05.11.2008. A. Wesołowski, k−wykładnicze i k−potentne niezmienniki liniowe macierzy nad ciałami. 26.11.2008. B. Rothkegel, Surjektywność naturalnych homomorfizmów pierścieni Witta

ordynków w ciałach funkcyjnych.

10.12.2008. P. Koprowski, Współrzędne Plückera orientowalnej przestrzeni rzutowej.

2009 14.01.2009. A. Czogała, Elementy singularne w rozszerzeniach cyklicznych. 25.02.2009. A. Sładek, Wielomiany dodatnio określone na zbiorze zwartym. 11.03.2009. A. Wesołowski, Twierdzenie Erdösa o macierzach idempotentnych. 25.03.2009. M. Kula, Grupa automorfizmów pierścienia W (ℚ). 22.04.2009. B. Rothkegel, Surjektywność naturalnych homomorfizmów pierścieni Witta. 29.04.2009. A. Zieliński (Opole), Nieskończone rozszerzenia ciał skończonych. 13.05.2009. P. Koprowski, Funktor Witta nieétalnych rozszerzeń kwadratowych.