Uroczysta Sesja Naukowa

pt.

Pół wieku matematyki na Górnym Śląsku

Dnia 13 grudnia 2003 r., odbyła się Uroczysta Sesja Naukowa pt. Pół wieku matematyki na Górnym Śląsku, w Auli im. M. Kopernika na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Ciepłe słowa przekazał matematykom JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Janusz Janeczek. Był przedstawiciel wojewody śląskiego, który patronował imprezie. Życzenia pod adresem śląskiego środowiska matematycznego przesłał Prezydent Miasta Katowice. Pozdrowienia przekazali przedstawiciele Zarządu Głównego PTM, Instytutu Matematycznego PAN oraz kilku polskich uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Gdańskiego. Szczególnie miłe były gratulacje Dyrekcji i Grona pedagogicznego VIII LO w Katowicach, skąd rekrutują się liczni studenci matematyki.
Podczas sesji nie zabrakło osobistych wspomnień dwóch profesorów z Niemiec: Józefa Wloki i Hansa J. Glaeske, którzy mówili o współpracy z matematykami ze Śląska, w szczególności z prof. J. Mikusińskim i prof. M. Kuczmą.
Wśród publiczności nie zabrakło sław polskiej matematyki, pojawili się między innymi profesorowie Andrzej Schinzel, Roman Duda, Józef Siciak. Byli przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego, Wrocławskiego, Opolskiego, Rzeszowskiego, a także przedstawiciele innych ośrodków akademickich w Polsce. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób. w Polsce. W końcowej części Uroczystej Sesji odbył się koncert, w którego programie znalazły się utwory Wśród wykonawców, prócz artystów filharmonii, był nasz kolega matematyk, profesor Tadeusz Trzaskalik.
Z okazji Jubileuszu została wydana książka pt.

Pół wieku matematyki na Górnym Śląsku,

która ukazała się 12 grudnia 2003 r., tzn. w 50-tą rocznicę istnienia Oddziału. Podsumowuje ona dokonania minionego półwiecza, wzbogaca Czytelnika na temat rozwoju matematyki na Górnym Śląsku, daje świadectwo działalności licznych zespołów matematyków i pokazuje (cytuję prof. T. Dłotko), że "Rozwój matematyki w drugiej połowie XX wieku na Górnym Śląsku jest imponujący. Stał się możliwy dzięki ciężkiej pracy dziesiątek osób, które korzystając z pomocy życzliwych uczonych z innych ośrodków, zdołały przekształcić tę pustkę matematyczną w prężny ośrodek badań matematycznych."

Program sesji