ZŁOTA LICZBA

Podział odcinka na dwie części, taki, że stosunek większej części do całości ma się tak, jak mniejsza do większej nazywamy złotym podziałem odcinka. Liczbę wyrażającą ten stosunek nazywamy złotą liczbą.

Obok widzimy pentagram, czyli pięciokąt gwiaździsty zwany też gwiazdą pitagorejską. Była to ulubiona figura Pitagorejczyków. Znakiem tym pozdrawiali się i wzajemnie rozpoznawali, kreśląc go na piasku. We wszystkich punktach skrzyżowania tej gwiazdy widzimy złote cięcie, przy czym złotemu podziałowi podlega nie tylko cały promień gwiazdy, ale i jego dłuższa część powstała w wyniku podziału (przyjrzyj się rysunkowi).

Złoty stosunek w pięciokącie foremnym odkrył i udowodnił Hippasus - bok pięciokąta pozostaje w złotej proporcji do jego przekątnej.

Złoty podział, czyli złota proporcja, była przez starożytnych Greków nazywana boską proporcją. Takie "boskie" proporcje ma wiele dzieł sztuki antycznej, w tym tak słynne jak: Parthenon na Akropolu i posąg Apolla Belwederskiego. Artyści tworzący w póżniejszych okresach, również lubili stosować złote proporcje.

Spójrzcie na posąg "boskiego" Apolla; jego pępek dzieli całą postać w złotej proporcji, szyja wyznacza złoty stosunek głowy do górnej części tułowia. A może dostrzegasz jeszcze inne złote proporcje?

Zapamiętaj!