Przedstawiam swoją pracę, która zawiera trzy scenariusze lekcji wspomagane programem
komputerowym.
Wykorzystałam programy : Excel 97, Winplot, IrfanView, Paint Shop 5, Animation Shop
oraz FrontPage Expres. Do uruchomienia programu potrzebne są: Windows 95, Internet Explorer 5,
Excel 97 lub nowsze.
Stronę tą można wykorzystać do samodzielnej nauki lub na lekcji matematyki.
Została zrobiona z myślą o uczniu klasy pierwszej szkoły średniej.
Głównym celem jest stworzenie takiej sytuacji, która pozwoli na odkrycie zależności
między wykresami funkcji danej i funkcji z niej utworzonej.
SCENARIUSZ LEKCJI 1.
Temat: Przesunięcie wykresu funkcji.
Cele:
- Zapoznanie z wykresami funkcji f(x) oraz f(x+p)+q.
- Doskonalenie umiejętności:
- obliczania wartości funkcji
- logicznego myślenia
- wnioskowania
- uogólniania
- posługiwania się językiem matematycznym
Przebieg lekcji:
część pierwsza-praca z komputerem
Każdy uczeń wykonuje polecenia i ćwiczenia przygotowane w
arkuszu kalkulacyjnym Excel-lekcja 1.xls.
- WYKRES : Uczeń prowadzi obserwację wykresu funkcji
zmieniając jego położenie za pomocą suwaków.
- NOTATKA : Zachęcamy ucznia do sporządzenia notatki dotyczącej
poczynionych obserwacji. Pomocne mogą być słowa i wyrażenia
zapisane obok polecenia. Wprawny uczeń wykorzysta
podpowiedzi koloru czerwonego, a mniej wprawny-koloru
czarnego. Dla sprawdzenia swojej notatki umieszczone są
w arkuszu dwie informacje w formie komentarza (widoczne
czerwone trójkąty).
- ĆWICZENIE 1. Ilustruje przesunięcie wykresu funkcji
danej o wektor [-5,0]. Zadaniem ucznia jest wpisanie współrzędnych
wektora przesunięcia oraz obserwacja częściowych
tabelek, w których można zauważyć jak zmieniły się
współrzędne punktów wykresu przesuniętego o dany
wektor.
- ĆWICZENIE 2. Podany jest wektor przesunięcia, a
zadaniem ucznia jest uzupełnienie tabelki. Chcemy by
uczeń wykorzystał spostrzeżenia z poprzedniego ćwiczenia.
- ĆWICZENIE 3. Wykonując to ćwiczenie uczeń pokazuje
swoje umiejętności dotyczące obliczania wartości
funkcji przedziałami liniowej. Po poprawnym wpisaniu
wartości do tabeli w obszarze kreślenia znajdą się
dwa wykresy. Uczeń powinien zauważyć, że wykresy tych
funkcji są w stosunku do siebie przesunięte o wektor i
podać współrzędne tego wektora.
część druga-podsumowanie
Podsumowanie można zrobić z całą klasą lub
na indywidualnych kartach pracy. Ważne jest, by uczeń samodzielnie wykonał
wykresy funkcji przesuniętych o dany wektor.
SCENARIUSZ LEKCJI 2.
Temat: Wykresy funkcji symetryczne względem osi x lub osi y.
Cele:
- Zapoznanie z wykresami funkcji f(x) i f(-x) oraz f(x) i -f(x).
- Doskonalenie umiejętności:
- rozpoznawania figur symetrycznych względem prostej
- logicznego myślenia
- wnioskowania
- uogólniania
- posługiwania się językiem matematycznym
Przebieg lekcji:
część pierwsza-praca z komputerem
W tej części lekcji komputer ma zastąpić nauczyciela.
Uczeń podejmuje dialog z komputerem oraz wykonuje proste polecenia,
których prawidłowość ocenia komputer(Excel-lekcja 2.xls).
W zależności od tego czy odpowiedź jest prawidłowa czy nie, uczeń wykonuje
poszczególne kroki w różnej kolejności.
- WYKRESY FUNKCJI... :Na ekranie komputera uczeń widzi wykresy funkcji
i częściowe tabelki. Jego zadaniem jest ocenić czy wykresy są symetryczne.
- TAK: Wybierając ten przycisk przechodzimy na stronę z osiami układu
współrzędnych i wskazujemy oś symetrii klikając na nią.
- NIE: Jeżeli wybraliśmy przycisk NIE, to jesteśmy na stonie pokazujacej przykłady
figur symetrycznych oraz przykłady figur niesymetrycznych. Na tej stronie znajdziemy się również wtedy gdy
błędnie wskażemy oś symetrii.
- POZOSTAŁE: Zawierają ćwiczenia dotyczące wykresów funkcji symetrycznych wzgledem osi układu współrzędnych.
część druga-dyskusja
Prowadząc dyskusję pamiętamy o tym, że uczeń powinien
uogólnić swoje spostrzeżenia na dowolne wykresy funkcji.
Dbamy o to by wnioski były dobrze uzasadnione
i przekonujące.
część trzecia-notatka i ćwiczenia
Doprowadzamy do takiej sytuacji, w której uczniowie redagują
notatkę i zapisują w zeszycie pod dyktando jednego z uczniów. Następnie wykonują
ćwiczenia stanowiące ilustracje do wcześniej zapisanych wniosków.
SCENARIUSZ LEKCJI 3.
Temat:Wykresy funkcji z wartością bezwzględną.
Cele:
- Zapoznanie z wykresami funkcji f(x) i |f(x)| oraz f(x) i f(|x|).
- Doskonalenie umiejętności:
- obliczania wartości funkcji
- obliczania wartości bezwzględnej liczby rzeczywistej
- logicznego myślenia
- wnioskowania
- uogólniania
- posługiwania się językiem matematycznym
Przebieg lekcji:
część pierwsza-praca z komputerem
Każdy uczeń wykonuje polecenia i ćwiczenia przygotowane w
arkuszu kalkulacyjnym Excel-lekcja 3.xls.
- STRONA 1 : Uczeń podaje wartości bezwzględne kilku liczb, chcemy by przypomniał sobie definicję
i własności wartości bezwzględnej.
- STRONA 2 oraz 3 :Powstają na niej wykresy funkcji f(x) i |f(x)| oraz f(x) i f(|x|).
Od ucznia oczekujemy, że obserwując wykresów opisze i uzasadni proces ich powstawania.
- STRONA 4 :
Zadaniem ucznia jest uzupełnienie tabelki. Chcemy by
uczeń wykorzystał spostrzeżenia z poprzednich stron.
- STRONA 5 : Wykonując ćwiczenie uczeń pokazuje
swoje umiejętności dotyczące obliczania wartości
funkcji przedziałami liniowej. Po poprawnym wpisaniu
wartości do tabeli w obszarze kreślenia znajdą się
dwa wykresy. Uczeń powinien uzasadnić ich poprawność.
część druga-ćwiczenia
Na indywidualnych kartach pracy lub w zeszycie uczniowie wykonują ćwiczenia.
W tej części lekcji zwracamy uwagę na samodzielne wykonanie wykresu funkcji, a następnie odpowiednie jej przekształcenie.
Proponujemy też ćwiczenia, w których uczeń rozpoznaje pary wykresów omawianych funkcji.