Studenckie konkursy matematyczne

   

W mijającym roku akademickim 2018/2019 studenci kierunku matematyka z naszego Wydziału wzięli udział w kilku międzynarodowych konkursach matematycznych dla studentów szkół wyższych. I trzeba powiedzieć, że z sukcesami. Zacznijmy jednak po kolei. Pierwszy konkurs odbył się w niedzielę 2 grudnia 2018 roku. Była to europejska edycja międzynarodowych zawodów matematycznych im. Williama Lowella Putnama. Uczestniczyli w niej Jakub Gogolok (nagroda 1 stopnia), Arkadiusz Kowal (wyróżnienie) i Mateusz Pieszczek. Z Polski w tych zawodach wzięli udział studenci z sześciu uczelni: UW, UJ, UMK, UAM, AGH oraz naszego UŚ (łącznie 44 studentów). Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Jakub zajął 20. miejsce, ale przed nim uplasowało się tylko trzech Polaków. W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 12 bardzo trudnych zadań podzielonych na dwie części po 3 godziny: sześć zadań rano i sześć zadań popołudniu. O wynikach dowiedzieliśmy się dopiero w marcu. gdyż procedura oceniania rozwiązań i ustalenia końcowych wspólnych wyników trwa około trzech miesięcy. Konkurs "William Lowell Putnam Mathematical Competition" to prestiżowe zawody organizowane od 1938 roku dla studentów amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów. Od kilku lat organizowane są również w Europie (w tym roku poza Polakami uczestniczyli w nich studenci z Armenii, Bułgarii, Estonii, Rosji, Słowacji, Turkmenistanu i Ukrainy, łącznie wzięło w nich udział 213 zawodników).

Następnym konkursem była 10. Otwarta Olimpiada Matematyczna, która odbyła się w dniach 20-23 lutego 2019 r. W Mohylewie na Białorusi. Naszą uczelnię reprezentowali tam Jakub Gogolok i Arkadiusz Kowal. Jakub osiągnął na tych zawodach bardzo dobry wynik zdobywając brązowy medal oraz nagrodę III stopnia. Konkurs Open Mathematical Olympiad organizowany jest corocznie w drugiej połowie lutego przez Białorusko-Rosyjski Uniwersytet w Mohylewie. W trakcie tego konkursu uczestnicy mają do rozwiązania 30 zadań w ciągu pięciu godzin zegarowych. Liczą się tylko w pełni poprawne wyniki, a punktacja za każde zadanie jest równa ilorazowi liczby uczestników przez liczbę poprawnych rozwiązań tego zadania. W tym roku w zawodach uczestniczyli studenci z Białorusi, Gruzji, Polski, Rosji oraz Tadżykistanu (łącznie z 23 uczelni wyższych). Tym bardziej więc cenny jest sukces Jakuba Gogoloka.

Pod koniec marca przyszedł czas na najbardziej znany konkurs w Europie, "Vojtech Jarnik Mathematical Competition", organizowany przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Z naszej uczelni wzięła w nim udział spora ekipa, a mianowicie (alfabetycznie): Jakub Gogolok, Arkadiusz Kowal, Weronika Ładak, Wiktor Morańda, Mateusz Pieszczek i Mykola Shamaiev. Jakub Gogolok w swojej kategorii zajął 11 miejsce i zdobył medal laureata, a Mateusz Pieszczek otrzymał wyróżnienie (uplasował się w połowie stawki w swojej kategorii, czyli też nie tak źle). Na podkreślenie zasługuje też fakt, że Weronika Ładak i Wiktor Morańda są studentami pierwszego roku. Vojtech Jarnik Mathematical Competition jest obecnie najstarszym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów matematycznych w Europie. Studenci staartują w nim w dwóch kategoriach: pierwszej dla studentów I i II roku oraz drugiej dla studentów starszych lat. W tym roku w pierwszej kategorii wzięło udział 74 studentów, zaś w drugiej 77 studentów. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli w ciągu 4 godzin rozwiązać cztery zadania wybrane z zakresu algebry, analizy, kombinatoryki, funkcji zespolonych i rachunku prawdopodobieństwa. W zawodach brało udział 38 uniwersytetów z Europy, w tym siedem z Polski (UŚ, UJ, UMK, UW, UAM, UG, AGH)

Po świętach wielkanocnych wypadał kolejny konkurs. Tym razem 28 kwietnia 2019 r. wzięliśmy udział w internetowej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "6th North Countries Universities Mathematical Competition", które organizowane są przez uniwersytet ITMO w Sankt-Petersburgu (Rosja). W trakcie zawodów studenci mają do rozwiązania 7 zadań w ciagu 4 godzin. Nasz wydział reprezentowali Jakub Gogolok, Mateusz Pieszczek i Wiktor Morańda. W klasyfikacji drużynowej nasza drużyna zajęła 10 miejsce (na 24 drużyny biorące udział w edycji internetowej zawodów w Sankt-Petersburgu). Indywidualnie tym razem Mateusz Pieszczek zdobył nagrodę laureata II stopnia (24. miejsce ex. na ponad 150 startujących w edycji internetowej), a Jakub Gogolok wyróżnienie. W zawodach wzięło udział około 290 studentów z Argentyny, Armenii, Estonii, Kazachstanu, Polski, Rosji, Turkmenistanu, Uzbekistanu i innych krajów (około 140 studentów rozwiązywało zadania na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, zaś około 150 na macierzystych uczelniach w zawodach internetowych, które miały odrębną klasyfikację). Polska w Sankt-Petersburgu była reprezentowana przez AGH, UW, UAM oraz UMK, natomiast UŚ był jedyną polską uczelnią biorącą udział w zawodach internetowych.

Opiekunem studentów biorących udział w zawodach jest dr Marcin Zygmunt, który jest też członkiem międzynarodowych jury w wielu z wymienionych wyżej konkursów. Wszyscy zainteresowani studenci, którzy chcą wziąć udział w przyszłym roku w którymkolwiek z konkursów proszeni są o kontakt z drem M. Zygmuntem.