Matematyka
studia drugiego stopnia
niestacjonarne

Opis ogólny

Informacje podstawowe

Czas trwania studiów

2 lata (4 semestry)

Liczba punktów ECTS

120

Język wykładowy

polski

Oferowane specjalności

matematyczne metody informatyki

matematyka w finansach i ekonomii

nauczycielska – III i IV etap edukacyjny

Wybór specjalności

od pierwszego semestru

Oferowane lektoraty z języka obcego

angielski

Opłata

http://kandydat.us.edu.pl/

Częstotliwość zjazdów

Piętnaście zjazdów w semestrze, w piątki, soboty i niedziele (w zależności od liczby godzin w danym semestrze).

Strona internetowa

http://www.math.us.edu.pl/



Charakterystyka kierunku

Studia matematyczne drugiego stopnia na kierunku Matematyka mają na celu wykształcenie absolwenta, który posiada wszechstronną i pogłębioną wiedzę matematyczną, pozwalającą mu kontynuować naukę na studiach doktoranckich lub też wykonywać zawód matematyka na różnych stanowiskach pracy wykorzystujących narzędzia matematyczne. W szczególności, absolwent kierunku Matematyka:





Perspektywy zawodowe

Absolwent specjalności matematyczne metody informatyki posiada szerokie przygotowanie matematyczne i informatyczne pozwalające na pracę na stanowisku informatycznym, szczególnie zaś w tych obszarach, gdzie istotną rolę odgrywają narzędzia i metody matematyczne. Posiada umiejętność tworzenia, optymalizacji i badania złożoności obliczeniowej algorytmów rozwiązujących konkretne zagadnienia praktyczne, umiejętność konstrukcji i implementacji oprogramowania, umiejętność obsługi pakietów wspomagania prac inżynierskich i statystycznego przetwarzania danych, wiedzę potrzebną do projektowania, obsługi i administrowania bazami danych. Dzięki pogłębionemu wykształceniu matematycznemu i szerokim umiejętnościom informatycznym jest zdolny do współpracy interdyscyplinarnej ze wszystkimi, którzy w swej działalności wykorzystują matematykę i informatykę oraz do samokształcenia i samodzielnego uzupełniania wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Absolwent specjalności matematyka w finansach i ekonomii, obok poszerzonego i pogłębionego przygotowania matematycznego, posiada wiedzę w zakresie zastosowań matematyki w rozwiązywaniu problemów praktycznych i teoretycznych w finansach i ekonomii takich, jak sterowanie i optymalizacja działalności ekonomicznej, przetwarzanie i statystyczne opracowywanie danych, matematyczne modelowanie zjawisk ekonomicznych i finansowych, przygotowywanie prognoz i analiz działalności ekonomicznej, finansowej oceny projektów inwestycyjnych, wykorzystywanie metod matematycznych na rynku kapitałowym i ubezpieczeniowym. Umiejętności te pozwalają na podjęcie pracy w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym, w handlu lub też w przemyśle.

Absolwent specjalności nauczycielskiej – III i IV etap edukacyjny posiada gruntowną wiedzę matematyczną potrzebną do nauczania matematyki w gimnazjum i szkołach pogimnazjalnych. Jest on pedagogiem wszechstronnie przygotowanym do kompleksowej realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych, który w procesie nauczania potrafi wykorzystywać wiedzę pedagogiczną i psychologiczną, a także nowoczesne narzędzia multimedialne. Dobre przygotowanie merytoryczne i umiejętność korzystania z literatury i technologii informatycznych pozwoli mu dostosować swoją wiedzę i umiejętności do stale zmieniających się warunków nauczania. Specjalność ta adresowana jest do absolwentów specjalności nauczycielskiej kierunku matematyka studiów pierwszego stopnia.

Dalsze studia

Studia podyplomowe, studia doktoranckie.


Przyznawane kwalifikacje

Tytuł zawodowy magistra.

Warunki przyjęcia

Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w tym dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, po uprzednim zgłoszeniu w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów UŚ. Listę rankingową kandydatów tworzy się według liczby punktów naliczonych w następujący sposób:

W = 4·M + 2·S + R

gdzie:

W — wynik końcowy kandydata, a M, S, R oznaczają ocenę na dyplomie ukończenia studiów: M - na kierunku matematyka, S - na innym kierunku z obszaru nauk ścisłych lub na kierunku z obszaru nauk technicznych, R - na pozostałych kierunkach. W przypadku kandydatów z tym samym wynikiem końcowym W brana będzie pod uwagę ocena z egzaminu dyplomowego.

Kierunek zostanie uruchomiony, jeśli stosowne dokumenty złoży i dokona wpisu co najmniej 20 osób.


Pytania proszę kierować na adres im@math.us.edu.pl





[ Oferta edukacyjna UŚ ] [ Indywidualne Studia Międzyobszarowe ]

  [STRONA GŁÓWNA IM UŚ]