Matematyka
studia pierwszego stopnia
stacjonarne

Opis ogólny



Informacje podstawowe

Czas trwania studiów

3 lata (6 semestrów)

Liczba punktów ECTS

180

Język wykładowy

polski

Oferowane specjalności

matematyczne metody informatyki

matematyka w finansach i ekonomii

modelowanie matematyczne

nauczycielska – nauczanie matematyki i zajęć komputerowych

teoretyczna

Wybór specjalności

od drugiego semestru

Oferowane lektoraty z języka obcego

angielski

Strona internetowa

http://www.math.us.edu.pl/

Charakterystyka kierunku

Studia pierwszego stopnia na kierunku Matematyka mają na celu wykształcenie absolwenta, który posiada gruntowną i na tyle wszechstronną wiedzę matematyczną, by mógł kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia lub też wykonywać zawód matematyka.

W szczególności absolwent kierunku Matematyka:

Perspektywy zawodowe

Absolwent specjalności matematyka w finansach i ekonomii, obok gruntownego przygotowania matematycznego, nabywa wiedzę interdyscyplinarną pozwalającą na twórczy udział w rozwiązywaniu problemów praktycznych i teoretycznych w finansach i ekonomii. Dzięki temu absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym lub w handlu, bądź też w przemyśle.

Absolwent specjalności matematyczne metody informatyki posiada przygotowanie matematyczne i informatyczne pozwalające na pracę na stanowisku informatycznym, szczególnie zaś w tych obszarach, gdzie istotną rolę odgrywają narzędzia i metody matematyczne. Dzięki solidnemu wykształceniu matematycznemu i umiejętnościom informatycznym absolwent jest zdolny do współpracy interdyscyplinarnej ze wszystkimi podmiotami, które w swej działalności wykorzystują matematykę oraz informatykę. Jednocześnie jest zdolny do samokształcenia i samodzielnego uzupełniania wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Absolwent specjalności modelowanie matematyczne w trakcie studiów otrzymuje gruntowne wykształcenie matematyczne i informatyczne uzupełnione o podstawową wiedzę w zakresie nauk przyrodniczych. Dzięki temu dysponuje pełnym aparatem metod matematycznych i informatycznych używanych we współczesnej nauce i technice. Jest również przygotowany do nawiązania współpracy interdyscyplinarnej z inżynierami, informatykami i biologami. Absolwent przygotowany jest do konstrukcji i implementacji oprogramowania kierującego procesami przemysłowymi, statystycznego przetwarzania danych, przygotowywania testów wdrożeniowych nowych technologii i ich statystycznego opracowywania.

Absolwent specjalności nauczycielskiej – nauczanie matematyki i zajęć komputerowych posiada gruntowną wiedzę matematyczną niezbędną do nauczania matematyki i prowadzenia zajęć komputerowych w zakresie II etapu edukacyjnego (szkoły podstawowej). Będzie pedagogiem wszechstronnie przygotowanym do kompleksowej realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych, który w procesie nauczania potrafi wykorzystywać wiedzę pedagogiczną i psychologiczną, a także nowoczesne narzędzia multimedialne. Dobre przygotowanie merytoryczne i umiejętność korzystania z literatury i technologii informatycznych pozwoli absolwentowi dostosować swoją wiedzę i umiejętności do stale zmieniających się warunków nauczania.

Absolwent specjalności teoretycznej posiada poszerzoną wiedzę matematyczną dzięki indywidualnemu planowi i programowi studiów odbywanych pod kierunkiem opiekuna naukowego. W trakcie studiów jest przygotowywany do podjęcia nauki na studiach doktoranckich w zakresie nauk matematycznych.

Przyznawane kwalifikacje

Tytuł zawodowy licencjata na kierunku matematyka w danej specjalności.

Dalsze studia

Studia drugiego stopnia, studia podyplomowe.

Warunki przyjęcia

Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie złożenia przez kandydatów wymaganych dokumentów, po uprzednim zgłoszeniu się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów UŚ. Listę rankingową wszystkich kandydatów tworzy się według liczby punktów naliczonych w podany poniżej sposób.

Dla kandydatów z nową maturą

Pod uwagę bierze się wyniki procentowe z następujących przedmiotów zdawanych przez kandydata w części pisemnej egzaminu maturalnego.

Matematyka

Lepszy z wyników:

poziom podst. x 0,70

albo

poziom rozsz. x 1,00

Język polski

Lepszy z wyników:

poziom podst. x 0,70

albo

poziom rozsz. x 1,00

Język obcy nowożytny

Lepszy z wyników:

poziom podst. x 0,70

albo

poziom rozsz. x 1,00

waga a = 70%

waga b = 15%

waga c = 15%



Sposób naliczenia punktów

W = a·M + b·P + c·N

gdzie:

W — wynik końcowy kandydata;

M — wynik z matematyki (M = 0 gdy kandydat nie zdawał egzaminu z matematyki w czasie, kiedy egzamin z matematyki nie był obowiązkowy);

P — wynik z języka polskiego;

N — wynik z języka obcego nowożytnego;

a, b, c — odpowiednie wagi.



Dla kandydatów ze starą maturą

Pod uwagę bierze się oceny z przedmiotów: matematyka, język polski, język obcy nowożytny, zdawanych przez kandydata w części pisemnej egzaminu dojrzałości, przeliczając je na punkty procentowe w następujący sposób:

Matura do 1991

Matura po 1991

ocena 5

100% punktów

ocena 6

100% punktów

ocena 4

70% punktów

ocena 5

80% punktów

ocena 3

30% punktów

ocena 4

75% punktów



ocena 3

50% punktów



ocena 2

30% punktów



Sposób naliczenia punktów:

W = a·M + b·P + c·N

gdzie:

W — wynik końcowy kandydata;

M — wynik procentowy z matematyki (M = 0 gdy kandydat nie zdawał egzaminu z matematyki);

P — wynik procentowy z języka polskiego;

N — wynik procentowy z języka obcego nowożytnego;

a, b, c — wagi wynoszące odpowiednio: 70%, 15%, 15%.


Laureaci i finaliści eliminacji centralnych:
 zostają przyjęci na studia z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego.

 Laureaci konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich:
zostają przyjęci na studia z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego.


Pytania proszę kierować na adres im@math.us.edu.pl





[ Oferta edukacyjna UŚ ] [ Indywidualne Studia Międzyobszarowe ]

  [STRONA GŁÓWNA IM UŚ]