INSTYTUT MATEMATYKI
UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

Katowice, 11 kwietnia 2013 r.

 

 

Szanowny Jubilat
Doc. dr Edward Siwek
Katowice

         

 

Drogi Jubilacie, Czcigodny Solenizancie, Wielce Szanowny Panie Docencie!

W imieniu społeczności Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego pragnę w dniu Twoich osiemdziesiątych urodzin pogratulować dokonań na matematycznej, organizacyjnej i społecznej niwie.

Dzięki Twoim, Dostojny Jubilacie, zasługom, Instytut Matematyki rozwinął się i z dumą może spoglądać w oczy jednostkom naukowym w całym kraju, a z nadzieją patrzeć w przyszłość. Twoje zasługi nie sposób wyliczyć, wspomnę więc tylko o podejściu do rozwiązywania problemów: spokojnie, rzeczowo, sine ira et studio – tego nauczyłeś nas wszystkich, którzy mamy Cię we wdzięcznej pamięci.

Przez wiele lat uczyłeś studentów matematyki podstawowych przedmiotów – wstępu do matematyki oraz analizy matematycznej. Ja sam zaliczam się do szczęśliwych słuchaczy tych wykładów (w obecnej kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego). Nieraz zaglądam do ,,skryptu Siwka”, jak nazywaliśmy Twoją książkę. Potem byłeś Kierownikiem Zakładu Geometrii, a w naszej pamięci pozostałeś jako Dyrektora Instytutu Matematyki i Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Wracamy pamięcią do chwil spędzonych wspólnie w murach Instytutu, na wyprawach w góry, na Letnich Szkołach Instytutu… Dziękujemy za wspieranie matematyki na Śląsku swoim autorytetem i, last but not least, członkami swojej rodziny.

Dziś, w dniu Twojego Jubileuszu, Czcigodny i Dostojny Solenizancie, wyrażamy Ci wdzięczność za lata służby dla Instytutu, gratulujemy skuteczności i życzymy długich lat radosnego życia wśród bliskich i przyjaciół, wielu sił i zdrowia

 

Ad multos annos, Panie Docencie

                Prof. dr hab. Maciej Sablik

Dyrektor Instytutu Matematyki

Uniwersytetu Śląskiego